magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Pado: Slovensko je pripravené podieľať sa na riešení mimoriadnych udalostí
@ Aktuálne -> Rôzne      Jun 01 2005 - 14:32 GMT
Košice 1. júna (TASR) - Slovensko ako člen EÚ a NATO je podľa štátneho tajomníka rezortu vnútra Martina Padu pripravené podieľať sa na riešení následkov mimoriadnych udalostí a následnej humanitárnej pomoci vo svete.

Pado na dnešnom medzinárodnom workshope v Košiciach o význame regionálnej a medzinárodnej spolupráce pri riešení následkov teroristických útokov ako nového nebezpečenstva a výzvy pre medzinárodné spoločenstvo zdôraznil výnimočnú geografickú polohu Slovenska v strede Európy. Spolu so zladenosťou koordinačných a záchranných tímov a legislatívy to umožňuje rýchlo poskytnúť, ale aj prijať pomoc susedov - Maďarska, Ukrajiny, Poľska či Česka. Rezervy vidí ešte v zbližovaní integrovaných záchranných systémov jednotlivých štátov.

V súvislosti s medzinárodnou spoluprácou štátny tajomník uviedol, že vláda splnomocnila rezorty zahraničných vecí, vnútra a obrany zapojením SR do projektu OSN Využitie vojenských prostriedkov a prostriedkov civilnej ochrany pri zahraničných akciách. Informoval, že MV SR vyčlenilo v rámci projektu záchranný a potápačský tím HaZZ, detekčný a identifikačný tím Úradu civilnej ochrany a návratnú kapacitu pre dlhodobé ubytovanie 400 ľudí. Za posledné štyri roky pomáhala SR napríklad pri povodniach na Ukrajine a ČR, po katastrofe spôsobenej vlnami cunami na Srí Lanke a v Indonézii, po zemetraseniach v Iráne a Indii či teroristickom úroku v ruskom Beslane.

Workshop za účasti približne 100 odborníkov z 13 európskych štátov, EÚ, NATO a OSN pripravilo Slovensko ako predsedajúci člen Stredoeurópskej iniciatívy (CEI). Je súčasťou medzinárodného cvičenia civilnej ochrany Košice 2005. Krízové manažmenty si na modelových situáciách precvičia vo štvrtok regionálnu spoluprácu pri riešení následkov teroristických útokov na vlakovú súpravu a loď. Prvá cvičná epizóda sa odohrá v Slovenskom Novom Meste v okrese Trebišov, kde vo štvrtok ráno dôjde k výbuchu nálože v medzinárodnom rýchliku a o niekoľko hodín spôsobí výbušnina požiar na výletnej lodi na Zemplínskej šírave v okrese Michalovce.

Ukážkové cvičenie pripravil Krajský úrad v Košiciach s partnermi na Ukrajine, Poľsku a Maďarsku.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606