magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košickí fyzici vytvorili experimentálne jedno z najchladnejších miest vo vesmíre
@ Aktuálne -> Rôzne      Jun 07 2005 - 15:16 GMT
Košice 7. júna (TASR) - Teplotu 50 mikrokelvinov, čo je šesťmiliónkrát menej ako má ľudské telo a päť stotisicín stupňa Celzia od absolútnej nuly (-273,15 stupňa Celzia), dosiahol v týchto dňoch pri experimentoch tím košického Centra fyziky veľmi nízkych teplôt Ústavu experimentálnej fyziky (ÚEF) SAV.

Pri opakovaných pokusoch sa tak centrum stalo koncom mája jedným z najchladnejších miest vo vesmíre, uviedol dnes na tlačovej konferencii vedúci tímu Peter Skyba. Podľa jeho slov pri ultranízkych teplotách sa kondenzované látky, napríklad hélium tri (3He), chovajú tak unikátne, že môžu slúžiť ako modelový systém pre štúdium kozmologických procesov, vrátane vzniku vesmíru, čo je trend v súčasnej fyzike. Praktická aplikácia výsledkov experimentu sa ukazuje okrem iného aj v medicíne, najmä v magnetickej tomografii, v chladiacej technike či konštrukcii superrýchlych počítačov.

Ako ďalej informovali novinárov, centrum, ktoré je jediné svojho druhu v strednej Európe a jedno z dvanástich vo svete, tým dosiahlo nový stredoeurópsky rekord v najnižšej teplote. Vďaka svojim výsledkom je pracovisko od roku 2002 aj Centrom excelentnosti SAV, čo mu umožňuje získavať viac prostriedkov na vedu a výskum.

Podľa vedúceho pracoviska Petra Samuelyho jedinečný experiment má aj svoj medzinárodný kontext. Skyba je totiž členom jedného z najsilnejších laboratórií fyziky supernízkych teplôt na univerzite v britskom Lancasteri, ktoré vedie člen Kráľovskej vedeckej spoločnosti profesor George Pickett.

V košickom Centre veľmi nízkych teplôt ÚEF SAV sa systematicky venujú štúdiu látok v extrémnych podmienkach pri ultranízkych teplotách a vysokých magnetických poliach. Cieľom je získať nové druhy supravodičov a suprakvapalín - materiálov s nulovým elektrickým odporom či nulovým trením.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606