magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Vyšetrovateľ definitívne zastavil stíhanie z korupcie obvinených kontrolórok
@ Aktuálne -> Rôzne      Jun 21 2005 - 13:06 GMT
Košice 21. júna (TASR) - Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii definitívne zastavil trestné stíhanie dvoch kontrolórok Slovenskej obchodnej inšpekcie vlani obvinených zo zneužívania právomoci verejného činiteľa, prijímania úplatku a inej nenáležitej výhody.

"Zastavenie trestného stíhania nadobudlo právoplatnosť 13. apríla tohto roku, pretože je nepochybné, že skutok, pre ktorý bolo vedené, sa nestal," informoval dnes novinárov v Košiciach Ivan Vanko, právny zástupca jednej z obvinených kontrolórok Márie Hercegovej. Ako sama uviedla, tlačovú besedu sa rozhodla zvolať s cieľom očistiť svoje meno. "Aby sa verejnosť dozvedela, aká je pravda a čo sa ďalej deje. Kauza sa spravodlivo vyšetrila, nebránila som sa vyšetrovaniu, chcela som, aby sa to vyšetrilo, pretože od začiatku som tvrdila, tvrdím a viem, že som nevinná, že som úplatok nezobrala. Teraz by som chcela, aby sa usporiadalo aj to, čo sa dialo následne," povedala Hercegová.

Kauza, ktorá prepukla vlani v lete, bola medializovaná a nielen poškodila jej meno, ale v konečnom dôsledku viedla ku strate zamestnania. Hercegová pracovala v obchodnej inšpekcii 33 rokov. Paradoxne, hoci tento rok s červeným diplomom ukončila štúdium na Technickej univerzite v Košiciach, neprešla internou kvalifikačnou skúškou pre výkon štátnej služby. Výpoveď dostala k 30. marcu, odvtedy je nezamestnaná.

Kontrolórku spolu s mladšou kolegyňou obvinili z prevzatia štvortisícového úplatku v istej košickej predajni vlani v auguste. Išlo o anonymné telefonické udanie z októbra 2003, pričom po dvetisíc korún mali zobrať za priaznivejší záznam o kontrole. O telefonáte riaditeľovi košickej krajskej inšpekcie však neexistuje záznam. Prípad ale oznámil ústrednému inšpektorátu v Bratislave a tak sa kauza dostala do rúk polície.

Hercegová odmietla špekulovať o pozadí prípadu a tvrdí, že dodnes si kladie otázku, kto mohol mať záujem jej uškodiť. Pripustila však, že hoci sama neprejavila iniciatívu, v čase vypuknutia kauzy sa jej meno spomínalo v súvislosti s možným kariérnym postupom. Do SOI sa už vrátiť nemieni a zvažuje podanie trestného oznámenia za krivé obvinenie a ďalšie právne kroky na ochranu osobnosti.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606