magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Skupina občanov podala na ÚS sťažnosť proti schváleniu euroústavy v parlamente
@ Aktuálne -> Rôzne      Jul 11 2005 - 16:07 GMT
Košice 11. júla (TASR) - Na Ústavný súd SR (ÚS SR) dnes doručili sťažnosť skupiny občanov, ktorí namietajú porušenie svojich základných práv Národnou radou SR.

Podľa informácií poradcu ÚS pre styk s médiami Štefana Németha, parlament podľa nich porušil ich základné právo priamo sa zúčastňovať na správe verejných vecí, keď ratifikoval Zmluvu o Ústave pre Európu. Ako konštatujú v sťažnosti, NR SR uznesením vyslovila súhlas s euroústavou bez toho, aby v súlade s Ústavou SR schválila ústavný zákon o vstupe Slovenska do štátneho zväzku, ktorý by podliehal potvrdeniu v referende.

Navrhovatelia žiadajú, aby ÚS okrem konštatovania o porušení ich práv zrušil uznesenie parlamentu o schválení európskej ústavy. Zároveň Ústavnému súdu navrhujú, aby po predbežnom prerokovaní odložil vykonateľnosť tohto uznesenia a uložil prezidentovi SR, aby sa do rozhodnutia vo veci samej zdržal ratifikácie Zmluvy o Ústave pre Európu.

Sťažnosť, pod ktorou je podpísaných 13 osôb, bude podľa Németha v najbližšom termíne pridelená sudcovi spravodajcovi. Medzi sťažovateľmi je riaditeľ Konzervatívneho inštitútu Ondrej Dostál, predseda Občianskej konzervatívnej strany Peter Tatár a jej členovia Peter Zajac a Peter Osuský.

Národná rada SR schválila Zmluvu o Ústave pre Európu 11. mája. Pri hlasovaní podporilo euroústavu 116 poslancov z koalície aj opozície. Slovensko sa tak stalo v poradí siedmou krajinou z európskej dvadsaťpäťky, ktorá zmluvu schválila. Euroústavu musí podpisom ratifikovať prezident SR Ivan Gašparovič.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606