magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

V prvý deň kampane SČK Človek človeku prišlo na košickú transfúzku 35 darcov
@ Aktuálne -> Medicína      Jul 11 2005 - 22:10 GMT
Košice 11. júla (TASR) - Tridsaťpäť ľudí dnes darovalo krv na košickej transfúzke v rámci prvého dňa 12. ročníka celonárodnej humánnej akcie Človek človeku.

Akcia potrvá do 22. júla a jej cieľom je pomôcť zabezpečiť dostatok krvi pre zdravotnícke zariadenia, Národnú transfúznu službu SR a hematologické transfúzne oddelenia nemocníc na Slovensku počas letných mesiacov.

Primárka košického transfúziologického oddelenia Národnej transfúznej služby Jitka Mačalová pre TASR zdôraznila, že privítajú každého darcu s akoukoľvek krvnou skupinou. "Pacienti dovolenky nemajú," stručne vyjadrila naliehavú potrebu krvi vo všetkých zdravotníckych zariadeniach v Košiciach.

Na košickej transfúzke sú odberové hodiny každý deň od 6,30 do 12,00 hodiny, v utorok počas celého leta je možné darovať krv až do 17 hodiny.

Zámerom kampane, ktorú tradične organizuje Slovenský Červený kríž, je tiež podnietiť darcov a získať prvodarcov, aby prišli do transfúznych staníc darovať vzácnu, život zachraňujúcu tekutinu. Akcia je spojená so zlosovaním darcov krvi o desať cien, ktoré sa uskutoční začiatkom augusta na ústredí SČK v Bratislave.

Košický územný spolok SČK v rámci darcovstva krvi eviduje ročne 16 až 17 tisíc odberov. Vlani to bolo 17 318 odberov, pričom všetky boli bezpríspevkové.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk