magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Simon: Budúcoročné priame platby by nemali klesnuť pod tohtoročnú úroveň
@ Aktuálne -> Rôzne      Aug 06 2005 - 02:24 GMT
Košice/Šarišské Michaľany (TASR) - Budúcoročné priame platby pre agrosektor by podľa ministra pôdohospodárstva SR Zsolta Simona nemali klesnúť pod úroveň vlaňajšieho, respektíve tohto roku, čo predstavovalo 54 % z úrovne krajín EÚ.

Simon to vyhlásil počas včerajšieho pracovného pobytu na východnom Slovensku, kde sa spolu s predsedom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Ivanom Oravcom oboznámil s postupom žatvy a nákupu obilia. Minister zároveň reagoval na štvrtkovú výzvu a požiadavku východoslovenských pestovateľov dorovnať budúcoročné priame platby na úroveň 65 % EÚ a zvýšiť objem štátnej pomoci do výšky 700 miliónov Sk.

"Ministerstvo veľmi intenzívne rokuje, aby sme zachovali tohoročnú úroveň priamych platieb, pretože sú jediné, ktoré vyrovnávajú regionálne rozdiely na Slovensku," zdôraznil Simon. K výške budúcoročnej štátnej podpory poľnohospodárstvu a vidieku minister pripomenul, že to bude rovnako prioritou rezortu, avšak podpora by mala podľa neho smerovať viac do oblasti alternatívnych energetických zdrojov, ako je biomasa, dendromasa či energetické plodiny.

K situácii okolo nákupu obilia a podľa východoslovenských farmárov nízkych až likvidačných cien obilnín a olejnín minister uviedol že vedenie rezortu hľadá spôsob ako pomôcť prvovýrobe, aby si mohla rekonštrukciou starých maštalí a objektov vybudovať vlastné medzisklady a nemusela predávať obilie priamo od kombajnu za nízke ceny. Aby farmárom pomohli prekonať závislosť na nákupcoch, vyčlenilo ministerstvo v tomto roku 1,6 miliardy Sk na systém skladiskových záložných listov a budú pokračovať intervenčné nákupy.

Simon vyjadril počudovanie nad tým, že na východnom Slovensku ponúkajú nákupcovia za potravinársku pšenici len 3 000 - 3 100 Sk. Informoval, že minulý týždeň predali do zahraničia z intervenčného skladu potravinársku pšenicu za 95,2 EUR za tonu, v prepočte 3 698 Sk. Pod túto cenu by podľa neho nemali byť ani obchody so zrnovinami v rámci Slovenska.

V súvislosti s nízkymi trhovými cenami obilia minister poznamenal, že táto neprijateľná situácia sa vytvorila na východnom Slovensku ako "periférii" EÚ, keďže všetky obchody sa robia v prímorských oblastiach, prístavoch, v Bratislave alebo blízko nej. "Bratislavocentrizmus je tu extrémne cítiť. Zneužívajú to spracovatelia i skladovatelia a farmárom ponúkajú nižšie ceny ako na západnom Slovensku s výhovorkou, že prepravné náklady stade sú vyššie," uviedol Simon.

V programe ministrovho pracovného výjazdu boli návštevy rôznych typov poľnohospodárskych subjektov v Prešovskom a Košickom kraji, vrátane súkromne hospodáriacich roľníkov. Simona informovali nielen o postupe žatevný prác a nepriaznivej situácii v skladovacích kapacitách a nákupných cenách, ale aj o regionalizácii prvovýroby vzhľadom na prírodne podmienky regiónu a o problémoch pri čerpaní financií z fondov EÚ.

(1 EUR = 38,841 SKK)   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606