magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Podľa Oravca je neprípustné uberať na priamych platbách poľnohospodárom
@ Aktuálne -> Rôzne      Aug 06 2005 - 02:26 GMT
Košice/Šarišské Michaľany (TASR) - Za neprípustne a neúnosné považuje uberanie na priamych platbách poľnohospodárom predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Ivan Oravec. Zároveň podporuje snahu rezortu zachovať aspoň tohtoročnú úroveň 54 % priamych platieb z úrovne v EÚ.

"Je naším spoločným cieľom, aby sme sa konečne začali brániť," uviedol Oravec v Šarišských Michaľanoch v okrese Sabinov, kde sa s ministrom pôdohospodárstva SR Zsoltom Simonom oboznámil s postupom žatvy. V reakcii na štvrtkové požiadavky východoslovenských farmárov voči vláde povedal, že "je neprípustné, aby sa komora zmierila s tým, že niekto chce zobrať z priamych platieb, alebo dať nižšiu podporu v budúcom roku, keď trend má byť opačný". Ak poľnohospodári dostali v tomto roku na priamych platbách 54 %, tak očakávali, že sa pôjde na 65 %, a nie dole, povedal Oravec. Podľa neho dať o 22 % našim roľníkom menej, ako má okolie, a mať len 42 % napríklad rakúskeho roľníka, by znamenalo stratiť úplne konkurencieschopnosť.

Oravec privítal zámer vedenia rezortu a ministra Simona pomôcť prvovýrobe pri budovaní vlastných skladov na obilie, aby tí, ktorí ich teraz vlastnia, nezneužívali situáciu a netlačili ceny dolu. Za znevažovanie práce roľníka považuje predseda SPPK súčasné ceny potravinárskej pšenice na východnom Slovensku 3 000 až 3 100 Sk za tonu. "Veď dostávame za pšenicu menej ako pred 20 rokmi, keď nafta stála päť korún za liter," pripomenul.

Ako informoval Oravec, žatva na Slovensku je v druhej polovici a keďže prírodné podmienky sú rozdielne, niekde už končia, a inde len začínajú. Celkove sa očakávajú nižšie úrody oproti vlaňajšku o 15 až 20 % a daždivé počasie môže negatívne ovplyvniť aj množstvo potravinárskej pšenice, dodal.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606