magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Na festival Feman 2005 prídu do Košíc súbory zo 16 krajín Európy a súbor z Ázie
@ Kultúra -> Oznamy      Aug 11 2005 - 08:18 GMT
Košice (TASR) - Viac ako 560 účinkujúcich zo 16 štátov Európy a jeden súbor z Ázie vystúpi na 6. európskom kultúrnom festivale národov a národností Feman 2005, ktorý od 31. augusta do 4. septembra pripravuje v Košiciach združenie Feman. Záštitu nad podujatím prevzal košický primátor Zdenko Trebuľa.

"Festival je svojím zameraním a charakterom doposiaľ ojedinelým kultúrno-spoločenským podujatím nielen na Slovensku, ale aj v Európe, prispieva k zachovávaniu tradícií a vytvára priestor pre vzájomné spolunažívanie rozdielnych kultúr," uviedol na tlačovej konferencii predseda združenia Feman Eduard Buraš.

Tento rok sa predstavia účinkujúci z Grécka, Rumunska, Bulharska, Portugalska, Talianska, Cypru, Srbska a Čiernej Hory, Ukrajiny, Rakúska, Nemecka a ďalších štátov. Raritou bude juhokórejský súbor Choi Jung reprezentujúci kórejské tance, kroje, hudbu a ľudové tradície.

Rozpočet festivalu je takmer 1,6 milióna korún a prispela naň Stredoeurópska iniciatíva, Vyšehradský fond a mesto Košice, ktoré "odpustilo" zahraničným účastníkom daň za ubytovanie. Buraš informoval, že súbory vytvoria festivalové mestečko pri košickej Katovej bašte, kde sa bude konať aj festivalový bazár. Všetky súbory absolvujú za festivalový týždeň stovku vystúpení nielen v pešej zóne Košíc a v mestských častiach, ale aj na vidieku - v Kechneci, kde bude Európska festivalová noc, v Malčiciach, Nižnom Slavkove, Moldave nad Bodvou a v Spišskej Kapitule. Len tri koncerty budú za vstupné, pričom výťažok jedného z nich - galakoncertu Kultúra bez hraníc - koncert pre Srebrenicu poputuje obetiam srebrenickej masakry spred desiatich rokov.

Do programu festivalu Feman 2005 zaradili aj podujatia Európskeho dňa židovskej kultúry, ktorý si 4. septembra pripomenú v 44 európskych mestách. Pri jeho organizácii sa s Femanom spojilo združenie židovských žien Ester. Ako informovala jeho predsedníčka Marta Györiová vystúpi v Košiciach skupina Klezmer band z Kyjeva a pripravujú aj ukážky židovských jedál.

Festival Feman už získal štatút medzinárodného festivalu IGF. V doterajších ročníkoch sa ho zúčastnili súbory z 25 krajín Európy, ktoré prezentovali myšlienku zachovania identity pri integrácii menšín do majoritných spoločností európskej kultúry, dodal Buraš.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk