magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Európsky Pony Express odštartuje svoj 21. ročník z Košíc
@ Aktuálne -> Rôzne      Aug 15 2005 - 09:58 GMT
Košice 15. augusta (TASR) - Dvadsiaty prvý ročník Európskeho Pony Expressu, čiže konskej pošty, tento rok slávnostne odštartuje z metropoly východného Slovenska. Trasa dlhá 2360 km povedie z Košíc do nemeckého Haremu, kde by mali jazdci doraziť okolo 27. augusta.

Muži i ženy v tradičných červených uniformách Pony Expressu z Česka, Slovenska, Poľska, Nemecka a Rakúska si takýmto spôsobom pripomenú odvážnych jazdcov, ktorí v 19. storočí na koňoch doručovali poštu naprieč Spojenými štátmi americkými, informoval na dnešnom stretnutí s novinármi šerif a zakladateľ slovenskej vetvy Pony Expressu Rudolf Vass. Ako pripomenul, Pony Expressom bude možné poslať poštu adresátovi kdekoľvek, aj mimo trasy. Z cieľovej stanice ju totiž, ale už aj s pečiatkami Pony Expressu, odošle príslušná pošta.

Pony Express bude prijímať poštové zásielky na každom z dvadsiatich stanovíšť svojich poštových úradov na trase. Štyri z nich budú na území Slovenska a to v Košiciach, v Podlesku, Žiline a na hraničnom prechode v Makove.

Myšlienka zorganizovať prepravu listových a iných poštových zásielok identickým spôsobom ako v USA vznikla v bývalom Československu a ožila pod názvom Československý Pony Express. Každoročne sa koná od roku 1985, slovenskí jazdci sa pripojili v roku 1997. "Štartujeme siedmy rok, ale v podstate je to 21. ročník, pretože naši českí kolegovia, ktorí to vymysleli, ponechali názov aj po tom našom rozdelení a čakali 15 rokov, kým sa my Slováci pridáme a naplníme ho," uviedol šerif slovenskej vetvy.

Ako Vass spresnil, na slovenskej vetve sa štafetovým spôsobom vystrieda zhruba 30 jazdcov. Jazdiť budú zväčša vo dvojici, môžu sa však vedľa nich objaviť aj tzv. "greenhorni" - nováčikovia, ktorí sa zaúčajú "remeslu" vedľa skúsených jazdcov.

Pony Express začal v USA fungovať v apríli 1860 ako najrýchlejší spôsob doručovania pošty z východného pobrežia na západ a späť, v celkovej dĺžke 4000 míľ. Zásielky sa doručovali v priemere za 10 dní, pričom jazdci šli dňom a nocou a striedali sa po zhruba 75 až 100 míľach. Postupný zánik pre Pony Express znamenal telegraf, ktorý preklenul Sppjené štáty v októbri 1861.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606