magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Delegácia monitorovacieho výboru Rady Európy ukončila návštevu SR v Košiciach
@ Aktuálne -> Rôzne      Sep 25 2005 - 01:13 GMT
Košice (TASR) - Delegácia Monitorovacieho výboru Rady Európy pre plnenie povinností a záväzkov členských krajín navštívila na záver pobytu východné Slovensko. Výbor na novembrovom a decembrovom zasadaní rozhodne, či ukončí postmonitorovací dialóg so Slovenskom. Na Slovensko delegácia prišla 21. septembra s cieľom monitorovať vývoj v oblastiach, ktorá Rada Európy považuje za problematické.

V piatok neskoro večer sa členovia delegácie v Spišskej Novej Vsi zaujímali o postavenie rómskej menšiny. Predstavitelia mesta informovali podpredsedníčku monitorovacieho výboru Parlamentného zhromaždenia Rady Európy Hanne Severinsenovú aj o riešení bytových problémov rómskych rodín. V lokalite Vilčurňa, ktorú delegácia navštívila, vybudovalo mesto vďaka finančnej podpore štátu 30 nízkoštandardných bytov. V rozhovore s členmi delegácie označili tamojší obyvatelia za najväčší problém vysokú nezamestnanosť.

V sobotu predpoludním prijal v Košiciach členov delegácie predseda Ústavného súdu (ÚS) Ján Mazák. V rámci pokračujúceho dialógu s novými členskými krajinami sa hostia zaujímali o to, ako zmena kompetencií ÚS napomáha ochrane základných práv a slobôd. Predseda informoval, že posilnenie kompetencií pomohlo odbremeniť Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu a samotní občania nemusia na rozhodnutie čakať i niekoľko rokov.

Ako konštatovala Severinsenová už v úvode pobytu v Bratislave, vo všeobecnosti si Slovensko svoje záväzky ako členský štát Rady Európy z hľadiska prijímania legislatívy splnilo. Za pretrvávajúci problém, ktorý sa však netýka iba Slovenska, označila situáciu rómskej menšiny. Podľa nej nedošlo v tomto smere od roku 1993 k výraznému posunu, ale samotní Rómovia by mali byť aktívnejší v presadzovaní sa v spoločnosti. Na druhej strane však poukázala na istú predpojatosť väčšinovej spoločnosti, ktorá bráni výraznejšiemu pokroku v tejto oblasti.

V Košiciach sa členovia delegácie v sprievode vedúcej Stálej delegácie NR SR v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy Beáty Brestenskej na záver pobytu stretli aj so zástupcami maďarskej menšiny.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606