magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Virtuosi di Praga otvárajú 11. ročník Dní českej kultúry v Košiciach
@ Kultúra -> Podujatia      Sep 26 2005 - 18:44 GMT
Košice 26. septembra (TASR) - Otváracím koncertom komorného pražského telesa Virtuosi di Praga v Dóme sv. Alžbety sa začnú v Košiciach jedenáste Dni českej kultúry.

"Jedenásty ročník Dní českej kultúry na východnom Slovensku je tento rok situovaný iba do Košíc a je rozložený na celý mesiac," uviedla na dnešnom stretnutí s novinármi predsedníčka Českého spolku v Košiciach Dagmar Takácsová. Ako spresnila, ich program je rámcovaný dvoma štátnymi sviatkami Českej republiky - sviatkom sv. Václava a štátnym sviatkom pripomínajúcim vznik Československej republiky 28. októbra. "V priebehu festivalu sa môžu diváci a poslucháči tešiť ako na hudobné, tak na divadelné programy, na výstavu výtvarných diel aj na výstavu fotografickú. Ponuka je pomerne pestrá a je vyvážená aj čo sa týka jednotlivých žánrov," dodala Takácsová.

Dni českej kultúry sa konajú pod záštitou českého ministerstva kultúry a po prvý raz v spolupráci s Českým centrom v Košiciach, ktoré sa v týchto dňoch začína etablovať v metropole východu.

V rámci bohatého programu je tradične na východe veľký záujem o české divadelné predstavenia. Milovníkov divadla tento rok poteší hra Edwarda Albeeho Kto sa bojí Virginie Woolfovej? v podaní pražského Divadla na Vinohradech (2. 10.) a hra Veronique Olmiovej Mathilda, ktorú ponúkne pražské Divadlo Ungelt 9. októbra. Obe predstavenia sú aj súčasťou Visegrádskych dní. Na doskách Štátneho divadla 19. októbra vystúpi aj Vlastimil Harapes s Martou Vančurovou v komornej hre Johna Murella Poslední léto.

Integrálnou súčasťou Dní českej kultúry sú tiež Dni českého filmu vo filmovom klube Cinefil. Tento rok organizátori počas dvoch týždňov (od 17. do 28. októbra) pripravili 40 filmových titulov. Okrem celovečerných ponúknu aj osemnásť krátkometrážnych filmov mapujúcich svetovo významnú českú animovanú tvorbu.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk