magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Folklórne pásma divákov očarili

Sedem folklórnych skupín navodilo atmosféru sveta starých mám
@ Kultúra -> Podujatia      Sep 29 2005 - 11:48 GMT

/Krajské osvetové stredisko v Košiciach – tlačová správa/ -- Jedinečné popoludnie plné tých najrýdzejších folklórnych prejavov si vychutnali návštevníci Kultúrneho domu v Družstevnej pri Hornáde, ktorí dali v nedeľu prednosť kultúrnemu spôsobu trávenia voľného času. 25. septembra tu totiž pamätníkom, ktorí si prišli zaspomínať na staré zlaté časy, ale i zvedavej mládeži či milovníkom umenia v strednom veku ponúklo sedem folklórnych skupín nádherné folklórne pásma. Regionálnu súťažnú prehliadku folklórnych skupín košického regiónu Nositelia tradícií zorganizovali Krajské osvetové stredisko v Košiciach a Obec Družstevná pri Hornáde.

Postupne vystúpili folklórne skupiny Vinica z Košíc – Myslavy, Šačanka z Košíc – Šace, Krasňanka z Košíc – Krásnej, Beľanka z Košickej Belej, Bakšaňe z Kokšova – Bakše, Fortuna z Poproča a Karička z Družstevnej pri Hornáde.

Predel medzi jednotlivými súťažnými číslami svojím spevom oživovali speváci ľudových piesní Miško a Erika Kentošovci, ktorí sa rýchlo stali miláčikmi publika. To ocenilo i vystúpenie zahraničného hosťa – poľskej speváckej skupiny Nadzieja. Trojčlenná porota po neľahkom zvažovaní napokon v okrese Košice II udelila prvenstvo folklórnej skupine Vinica za pásmo ´Kudzeľna hiža´. V okrese Košice IV zvíťazila folklórna skupina Krasňanka s pásmom ´V Karčme u Kaduka´. ´Kudzeľna chiža´ priniesla šťastie i folklórnej skupine Karička, ktorá sa v okrese Košice – okolie umiestnila na 1. mieste. Striebro s návrhom na postup si odniesla folklórna skupina Beľanka za pásmo ´Ej, huši mojo, huši´.

„Zábava dnešného obyvateľstva je veľmi problematická. V mnohých obciach sa už pomaly zabudlo na zvyky a tradície, preto sa všetci musíme snažiť, aby úplne nezanikli,“ posťažovala sa etnografka a choreografka Aurélia Henzélyová, predsedníčka poroty, podľa ktorej sú riešením práve podujatia podobného charakteru.

„Moja rodina doslova žije tradíciami a zvykmi predkov. Ja si všetko zapisujem, ľudia mi mnohé veci nahrávajú, a tak snáď prispejeme k tomu, aby súčasná mladá generácia na všetko krásne nezabudla. Aby sme vždy vedeli kto sme, čo sme a odkiaľ pochádzame. A mnohokrát sa na našich skúškach pobavíme oveľa viac ako napríklad pri sledovaní televízie,“ prezradila Mária Nigutová, vedúca víťaznej folklórnej skupiny Karička.

Pár nedeľných chvíľ strávených pri kvalitnom autentickom folklóre vytvorilo návštevníkom obrovskú zásobu príjemných spomienok, ku ktorým sa budú nepochybne ešte dlho s láskou vracať.

Andrea NITKULINCOVÁ   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk