magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

November 89 si Košičania pripomenuli zapálením sviečok
@ Aktuálne -> Rôzne      Nov 18 2005 - 02:37 GMT
(TASR) - Zapálením sviečok a položením vencov pri pamätnej tabuli popraveným, umučeným a prenasledovaným komunizmom si dnes podvečer pripomenulo udalosti novembra 1989 niekoľko desiatok Košičanov, medzi nimi aj predseda Košického samosprávneho kraja Rudolf Bauer.

Spomienku pripravilo dobrovoľné iniciatívne združenie občanov mesta Košice. Za Konfederáciu politických väzňov sa im prihovoril bývalý príslušník PTP táborov, dnes 80-ročný Jozef Tóth. Podľa neho sme pred rokom 1989 žili v ideologickom otroctve a je dobre, že sa pominulo. "Námestia boli v novembri plné, teraz sú prázdne. To znamená, že pamäť národa je veľmi krátka, ale myslím si, že sú aj dôvody. Nastúpila tretia totalita - totalita kapitálu," povedal Tóth.

Podľa námestníka košického primátora Eugena Čuňa chýba po novembri 1989 viac občianskej uvedomelosti, aby sa ochrana demokracie stala každodenným programom.

Študent Roman Adamčík, ktorý mal v čase nežnej revolúcie tri roky, pozoruje v živote jej rozdielne hodnotenie. Staršia generácia nepovažuje zmeny za príliš pozitívne, stredná ich privítala a mladí o tom vedia a hovoria málo. "Je to chyba, pretože práve mladí sa o zmenu zaslúžili," domnieva sa študent.

Košický advokát Ján Karap, ktorý v minulom režime bol dlhé roky vedúcim odboru kultúry v Košiciach, vyjadril ľútosť nad tým, že nezapálili aj sviečky pri stromoch na Hlavnej ulici v Košiciach, kde v roku 1945 povešali svojich odporcov fašisti. Nelichotivé bolo aj jeho hodnotenie súčasnosti. "Ak majú protagonisti súdnosť, verejne by sa mali ospravedlniť za to, že za roky ich demokracie náš kraj patrí medzi osem najchudobnejších regiónov Európskej únie," dodal Karap.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606