magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Trebuľa: Vo funkcii primátora som začínal ako "hasič"
@ Aktuálne -> Politika      Dec 15 2005 - 16:33 GMT
(TASR) - Novozvolený predseda Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa sa dnes vzdal funkcie primátora Košíc. Splnil tak zákonnú podmienku, aby sa mohol stať županom, keďže výkon oboch funkcií je nezlučiteľný.

Trebuľa odchádza z košického magistrátu pred koncom svojho druhého funkčného obdobia. Ako primátor druhého najväčšieho mesta Slovenska pôsobil šesť rokov a 48 dní.

Vedenia mesta sa ujal ešte ako námestník Rudolfa Schustera, ktorý sa vzdal postu primátora, keď kandidoval za prezidenta SR. "Začalo to zaujímavým dátumom 11. 1. 1999 a môžem povedať, že to bolo veľmi ťažké a zložité obdobie. Nabalilo sa neuveriteľne veľa dlžôb, bolo cez 1500 veriteľov mimo bánk. Bol som hasič. Až v roku 2000 sme začali mesto stabilizovať," zhrnul na krátkom brífingu pred novinármi.

Po doplňujúcich voľbách sa Trebuľa 18. októbra 1999 stal primátorom a pozíciu obhájil aj v riadnych voľbách v decembri 2002. Za najväčší úspech považuje stabilizáciu ekonomiky mesta, čo umožnilo oživiť nielen investície, ale aj kultúrny, spoločenský a športový život v meste. "Program je naštartovaný dobre. Situáciu môžu zneistiť niektoré momenty z minulosti, ale principiálne by sa nič vážneho nemalo udiať. Verím, že na tej ceste budú pokračovať," dodal.

Primátor po tom, ako oznámil svoju rezignáciu na začiatku 20. rokovania mestského zastupiteľstva, odovzdal insígnie mesta - zlatú reťaz a pečať s číslom 1. Na nového primátora budú čakať v mestskom archíve. Až do jeho zvolenia mesto povedie 1. námestník primátora František Knapík. Košické mestské zastupiteľstvo dnes požiadalo predsedu NR SR Pavla Hrušovského, aby vypísal doplňujúce primátorské voľby.

Trebuľa po rozlúčke s poslancami a kolegami odchádzal z rokovacej sály zjavne dojatý. "Padlo mi to veľmi dobre. Vážim si, akým spôsobom sa so mnou rozlúčili," poznamenal.

Nový župan priznal, že nestráca čas a začal s prípravou na pôsobenie v novej funkcii. Ešte dnes sa pracovne stretne s doterajším predsedom KSK Rudolfom Bauerom a vedúcou úradu Rozáliou Múdrou. Okrem iného sa zaujíma o pripravovaný rozpočet krajskej samosprávy a jej vnútornú organizáciu. Podľa zatiaľ neoficiálnych informácií prvé slávnostné zastupiteľstvo KSK, na ktorom zloží sľub a ujme sa funkcie, by sa malo uskutočniť 9. januára 2006.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk