magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Ústavný súd bude v stredu pojednávať o ústavnosti ratifikácie euroústavy
@ Aktuálne -> Politika      Jan 17 2006 - 17:38 GMT
(TASR) - Na Ústavnom súde SR sa bude v stredu verejne pojednávať sťažnosť 13 občanov, namietajúcich porušenie svojich práv zúčastňovať sa na správe verejných vecí. Porušiť ich mala Národná rada SR tým, že 11. júla 2005 schválila Zmluvu o Ústave pre Európu (euroústava) bez toho, aby zároveň schválila ústavný zákon o vstupe SR do štátneho zväzku s inými štátmi, ktorý by podliehal potvrdeniu v referende.

Občania, medzi ktorými je riaditeľ Konzervatívneho inštitútu Ondrej Dostál, predseda Občianskej konzervatívnej strany Peter Tatár a jej členovia Peter Zajac či Peter Osuský sa domáhajú, aby ÚS zrušil uznesenie, ktorým parlament vyslovil súhlas s euroústavou. Nežiadajú finančné zadosťučinenie iba náhradu trov konania. Ak by ÚS ich sťažnosti vyhovel, znamenalo by to, že NR SR svojim postupom porušila nielen ich základné právo ale nepriamo aj všetkých občanov SR, ktorí majú právo zúčastniť sa na referende.

Sťažovatelia návrh doručili na ÚS 11. júla. Už nasledujúci deň bola ich sťažnosť pridelená II. senátu, ktorému predsedá šéf ÚS Ján Mazák. Krátko na to, 14. júla, senát vyhovel ich návrhu na predbežné opatrenie a odložil vykonateľnosť napadnutého uznesenia. Tento procesný krok znamená, že až do rozhodnutia Ústavného súdu vo veci samej nemôže prezident SR európsku ústavu ratifikovať.

Mazák vtedy pred novinármi vyhlásil že táto sťažnosť je veľkou výzvou, ktorá si žiada vysvetlenie. Pripomenul, že odkladom vykonateľnosti nevzniká nijaká ujma, pretože samotná euroústava predpokladá, že ratifikačný proces bude prebiehať do 31. októbra 2006 a pripúšťa aj dlhšie obdobie ratifikácie. Predseda ÚS dodal, že v kauze okrem základnej otázky, či v Zmluve o Ústave pre Európu ide o štátny zväzok a či je kvôli tomu nevyhnutné prijať ústavný zákon a ratifikovať ho v referende, ide aj o mieru správy vecí verejných ku ktorým sa majú občania vyjadriť vo všeľudovom hlasovaní.

Sťažovatelia, ktorých pred ÚS zastupuje advokát Matúš Petrík, sú presvedčení, že euroústava je medzinárodnou zmluvou o vstupe SR do štátneho zväzku s inými štátmi ktorá sa schvaľuje ústavným zákonom a následne potvrdí referendom tak, ako to predpokladá čl. 7 ods. 1 Ústavy SR. Ten znie: "SR môže na základe slobodného rozhodnutia vstúpiť do štátneho zväzku s inými štátmi. O vstupe do štátneho zväzku s inými štátmi alebo o vystúpení z tohto zväzku sa rozhodne ústavným zákonom, ktorý sa potvrdí referendom."

Parlament ako odporca však hlasovaním v júli 2005 rozhodol, že euroústava je medzinárodnou zmluvou podľa čl. 7 ods. 2 ústavy, v ktorom sa uvádza, že: "SR môže medzinárodnou zmluvou, ktorá bola ratifikovaná a vyhlásená spôsobom ustanoveným zákonom, alebo na základe takej zmluvy preniesť výkon časti svojich práv na Európske spoločenstvá a Európsku úniu."

Zmluvu o Ústave pre Európu odmietli v referendách dva členské štáty únie Francúzsko a Holandsko. Bruselský summit EÚ v júni 2005 rozhodol zastaviť ratifikačný proces. Rakúsko, ktoré v tomto polroku predsedá únii, chce o dokumente rozprúdiť nové diskusie na širšom fóre. V Salzburgu by sa už 27. a 28. januára mala uskutočniť konferencia o návrhu európskej ústavy, ktorej cieľom bude vtiahnuť do diskusií umelcov, vedcov a osobnosti z rôznych oblastí života spoločnosti.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk