magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Koaličná rada rokuje o prioritách aj o predaji podielov v slovenských letiskách
@ Aktuálne -> Politika      Jan 19 2006 - 16:54 GMT
(TASR) - Lídri koaličných strán začali dnes rokovať v bratislavskom sídle kresťanských demokratov. Na programe prvej tohtoročnej Koaličnej rady sú privatizácia letísk v Bratislave a Košiciach a priority vládnej štvorky do konca volebného obdobia.

Výhrady k privatizácii letísk v Bratislave a Košiciach prezentovali KDH a SMK; SDKÚ o tejto téme nediskutovala. KDH si uvedomuje vážnosť tohto rozhodnutia, preto hnutie bude pri argumentácii zohľadňovať odborné názory na predložený materiál a potom politicky rozhodne. SMK nechce v žiadnom prípade dopustiť, aby "z bratislavského letiska vzniklo nejaké cargo letisko bez zabezpečenia rozvoja osobnej dopravy". Predseda strany Béla Bugár nevylúčil, že bez garancií rozvoja letiska bude SMK vo vláde hlasovať proti privatizácii. Podľa prezidenta Ivana Gašparoviča by sa privatizácia letísk nemala uskutočniť do konca tohto volebného obdobia, ale až v budúcnosti. Na základe konzultácií s odborníkmi tvrdí, že bratislavské letisko by nemalo byť súčasťou viedenského letiska.

Minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Pavol Prokopovič pred rokovaním Koaličnej rady uviedol, že výhrady koaličných partnerov nepozná. Zopakoval, že na predaj časti majetkového podielu letísk v Bratislave a Košiciach "dáva iba odporúčanie". Pre TASR potvrdil, že nevidí dôvod na zmenu stanoviska pokiaľ ide o odporúčanie víťaza tendra - konzorcium TwoOne.

Minister výstavby a regionálneho rozvoja László Gyurovszky videl pripravený materiál o privatizácii letísk, ale nechcel konkretizovať výhrady. "Najskôr to povieme koaličným partnerom," povedal TASR pred rokovaním koaličnej štvorky.

Intenzívne diskusie o predaji 66-% podielov v bratislavskom a košickom letisku sa na politickej scéne začali po tom, čo minister dopravy Pavol Prokopovič 9. januára oznámil, že odporučí vláde schváliť ako investora pre bratislavské a košické letisko konzorcium TwoOne, pozostávajúce z viedenského letiska Schwechat, rakúskej Raiffeisen Zentral Bank AG a slovenskej finančnej skupiny Penta. Až vláda totiž definitívne rozhodne o investorovi, ktorý získa 66 % akcií bratislavského a 66 % akcií košického letiska.

S privatizáciou letísk nesúhlasia opozičné strany. Na základe návrhu 30 opozičných a nezávislých poslancov zvolal predseda parlamentu Pavol Hrušovský na piatok 20. januára schôdzu NR SR. Navrhovatelia žiadajú, aby vláda zastavila proces privatizácie majetkových účastí na podnikaní letiskových spoločností Letisko Milana Rastislava Štefánika - Airport Bratislava, akciová spoločnosť a Letisko Košice - Airport Košice, akciová spoločnosť. Zákonodarcovia chcú, aby kabinet predložil komplexnú analýzu budúceho rozvoja letísk v týchto dvoch mestách, vrátane zdôvodnenia nevyhnutnosti a navrhovaného spôsobu privatizácie.

Z priorít vládnej štvorky sa KDH ešte do konca volebného obdobia pokúsi presadiť schválenie zmluvy o výhrade vo svedomí, reformu vzdelávania a zákon o športe. A práve k zmluve o výhrade vo svedomí má minister kultúry František Tóth negatívny postoj. Tvrdí, že zmluva nie je prijateľná pre ľudí, ktorí sú liberálni a zastávajú slobodu myslenia. SMK však zastáva názor, že prijatie zmluvy je zakotvené v Programovom vyhlásení vlády a výhrady k zmluve ako takej nemá. Zmluva o výhrade vo svedomí je podľa predsedu SDKÚ Mikuláša Dzurindu ťažká téma vyžadujúca si dlhší čas, starostlivejšie posúdenie a najmä prístupy, ktoré by Slovensko nerozdelili.

Podľa predsedu SMK Bélu Bugára prijať treba aj ďalšie zákony vyplývajúce z Programového vyhlásenia vlády. SR ešte nemá splnené prijatie niektorých medzinárodných dokumentov, ako napríklad z menšinového z hľadiska charty regionálnych alebo menšinových jazykov. Pre SDKÚ je prioritné dolaďovanie reforiem, s ktorým sa začalo už minulý rok. O konkrétnych návrhoch bude SDKÚ informovať až po rokovaniach s koaličnými partnermi. Predseda Poslaneckého klubu ANO ¼ubomír Lintner pre TASR uviedol, že prioritou je prijať zákony súvisiace s energetikou a jej privatizáciou. Ïalej chcú doriešiť dostavbu Slovenského národného divadla a legislatívne vypracovať nový Tlačový zákon.

SDKÚ dodnes nepovedala, aké konkrétne priority chce presadiť do konca volebného obdobia. Podpredseda unionistov Ivan Mikloš ani pred rokovaním koaličnej rady ich pre TASR neuviedol.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk