magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Farkaš, ktorý prežil leteckú katastrofu, je už pri vedomí a komunikuje
@ Aktuálne -> Rôzne      Jan 23 2006 - 03:18 GMT
(TASR) - Popradčan Martin Farkaš, ktorý ako jediný zo 43 pasažierov akoby zázrakom prežil štvrtkovú leteckú katastrofu v severovýchodnom Maďarsku, je už pri vedomí, komunikuje a cíti sa dobre.

Primár oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny košickej FN Louisa Pasteura Peter Beluš dnes upresnil, že od ventilačného prístroja ho odpojili v sobotu približne o 21. hodine.

Pôvodne lekári uvažovali s odpájaním od prístrojov začiatkom budúceho týždňa. Skoršie odpojenie umožnil zlepšený klinický stav pacienta, keď po čiastočnom odtlmení mal veľmi dobré ventilačné parametre a stabilný a vyhovujúci vnútrolebečný tlak. "Pacient sa subjektívne cíti dobe, je pri vedomí a je viac-menej orientovaný," povedal primár. Dnes urobili pacientovi kontrolné neurologické vyšetrenie, ktoré je podľa Beluša viac-menej v poriadku.

Bližšie informácie o stave pacienta a prognóze zverejnia lekári v priebehu dnešného dňa (23.1.06). Primár Beluš nechcel prezradiť, aké boli prvé Farkašove slová. Pri lôžku s ním komunikovala aj jeho manželka Michaela a matka.

Do košickej nemocnice doviezla Farkaša v piatok po polnoci z miesta katastrofy maďarská záchranná služba. Bol v šoku a dezorientovaný, na hlave mal tržné rany, stlačený hrudník a menšie popáleniny na tvári a rukách. Hlavné poranenie, na ktoré sa sústredili košickí lekári, bol opuch mozgu.

Slovenské vojenské lietadlo AN-24 sa vo štvrtok krátko po 19.30 h zrútilo pri maďarskej obci Hejce približne päť kilometrov od slovenských hraníc. Podľa slovenských oficiálnych informácií bolo na palube 43 osôb: 28 vojakov vracajúcich sa v rámci rotácie z vojenskej misie v Kosove, sedem osôb poskytujúcich metodickú pomoc a osem členov posádky. Nehodu prežil iba Martin Farkaš.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606