magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košickí hasiči uchránili vlani hodnoty za 165 miliónov korún
@ Aktuálne -> Rôzne      Jan 30 2006 - 12:19 GMT
(TASR) - Hodnoty za približne 165 miliónov korún uchránili pri vlaňajších zásahoch hasiči v Košiciach a blízkom okolí. "Červený kohút" spôsobil priame škody za 38,5 milióna korún.

Z celkových 1610 výjazdov bolo 831 k požiarom, ktorých najčastejšou príčinou bolo vypaľovanie suchej trávy, informoval dnes na tlačovej konferencii riaditeľ OR HaZZ Jozef Bodnár.


Za pretrvávajúci problém a špecifikum Košíc označil riaditeľ prístup k bytovým domom a priechodnosť ciest na košických sídliskách. Parkoviská sú poddimenzované a samosprávy mestských častí si nie vždy dôsledne plnia povinnosti zo zákona, aby priechodnosť zabezpečili. "Hasiči sa potom k požiarom nemôžu dostať, pretože často tam neprejde osobný automobil, nie to ešte hasičská tatrovka," povedal Bodnár.

Napriek tomu, že košickí hasiči vlani obnovili časť technického parku, vrátane 30-metrového rebríka, stále im chýba 40-metrový rebrík. S terajším sa totiž môžu dostať pri záchrane ľudí a hasení požiarov len po ôsme poschodie. Mesto má však oveľa vyššie budovy, uviedol Bodnár.

Podľa riaditeľa hasičov trápi aj vysoká poruchovosť zastaranej techniky, ktorá má v priemere 18 - 20 rokov. Aj keď vozidlá nemajú veľa najazdených kilometrov, ich záťaž je pri štartovaní v čase poplachu vysoká a rýchlo sa opotrebúvajú. Za dvojročné náklady na opravy by bolo možné kúpiť aj nové vozidlo, konštatoval Bodnár.

Takmer 270 požiarov spôsobili vlani v Košiciach vypaľovači suchej trávy, v 280 prípadoch horeli odpadkové kontajnery a skládky a špecifikom mesta sú aj bytové požiare, ktorých bolo 101. Pri požiaroch jeden človek zomrel a 13 bolo zranených. Hasiči mali aj vyše 500 technických zásahov, z toho 137 bolo k dopravným nehodám, otvárali 160 bytov. Podľa Bodnára na taký výjazd už idú len v prípade hroziaceho nebezpečenstva a "prestali robiť kľúčovú službu zábudlivcom".   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606