magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Poslanci KSK rozhodnú, či župný dom prejde pod regionálnu samosprávu
@ Aktuálne -> Politika      Feb 01 2006 - 17:00 GMT
(TASR) - Postavenie Východoslovenskej galérie (VSG) v Košiciach, bývalého župného domu, je v súčasnosti "v lufte". Týmito slovami označila jej aktuálnu situáciu na tlačovej besede riaditeľka Úradu Košického samosprávneho kraja (KSK) Rozália Múdra.

Problém spočíva v nedoriešení vlastníckych vzťahov medzi štátom, ktorý bol doteraz oficiálne jej zriaďovateľom, a KSK, ktorý sa koncom prvého funkčného obdobia zmluvne zaviazal prevziať galériu pod svoju zriaďovateľskú pôsobnosť. Definitívne slovo budú mať 6. apríla poslanci KSK, ktorí na zasadnutí zastupiteľstva buď schvália prevzatie VSG pod regionálnu samosprávu, alebo ju ponechajú štátu.

Podľa nového košického župana Zdenka Trebuľu zmluva medzi ministerstvom kultúry a KSK o prevzatí galérie bola podpísaná vlani 30. novembra vtedajším predsedom Rudolfom Bauerom. "To je všetko v poriadku, avšak nie je v poriadku to, že prevzal túto galériu bez nároku na finančné prostriedky. My sme to zistili až začiatkom januára a otvorila sa nám tu rozpočtová diera 8,1 milióna korún z hľadiska zabezpečenia chodu a prevádzky galérie," konštatoval Trebuľa, pričom zdôraznil, že principiálne sa nebráni prevzatiu galérie.

Ako uviedol, ak by KSK chcel zabezpečiť bezproblémový chod VSG, musel by tak urobiť iba na úkor krátenia finančných príspevkov ostatným kultúrnym inštitúciám. Tvrdí, že v návrhu štátneho rozpočtu táto suma figurovala, KSK sa však zaviazal prevziať VSG bez nároku na finančné prostriedky. To považuje za chybu. Štát následne peniaze prerozdelil iným inštitúciám.

Zmluva, ktorú pripravoval odbor kultúry KSK, má podľa súčasného vedenia právne i vecné nedostatky. Riaditeľka úradu, ktorá pôsobila aj v predchádzajúcom funkčnom období, uviedla, že nemala o takto koncipovanej zmluve informácie a postup vedúceho odboru kultúry Františka Balúna označila za chybný a neospravedlniteľný.

VSG vznikla v roku 1951 ako prvá regionálna galéria na Slovensku a jej hlavným zberateľským programom je dokumentovanie výtvarného života vo východoslovenskom regióne. V súčasnosti má 32 zamestnancov. V jej zasadacej sieni sú namaľované erby bývalej abovskej a turnianskej župy i niektorých z ich miest a obcí. Na prvom zasadnutí vlády Národného frontu Čechov a Slovákov 5. apríla 1945 tam vyhlásili Košický vládny program.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk