magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Výstava Fragmenty v Galérii KOS
@ Kultúra -> Výtvarné umenie      Feb 03 2006 - 16:26 GMT
Krajské osvetové stredisko v Košiciach v priestoroch svojej Galérie KOS na Hviezdoslavovej ulici predstaví od 3. februára tvorbu výtvarníka zo Sátoraljaújhely-u Alberta Bodrogiho. Kolekciu olejov a pastelov so súhrnným názvom „Fragmenty“ si návštevníci môžu vychutnať už od 16.30 hod., kedy sa uskutoční slávnostné otvorenie výstavy.

Vystavené diela umelca z Maďarska vyjadrujú akési vibrovanie a kvasenie, vznik, stratu a znovuobjavenie sa typických znakov našej súčasnej civilizácie. Jeho motívy, podobne ako v hudbe, sa nepretržite objavujú vždy v inej tónine a v novom rytme.

Na viacerých jeho obrazoch sa zjavuje pokus o definovanie súčasného chaosu, v rámci čoho sa neustále zjavuje určitý bod snažiaci sa nastoliť nový poriadok, čím sa súčasne autor snaží o dosiahnutie súladu a pokoja.

Motívy, ktoré dominujú v jeho tvorbe postupne menia svoj tvar, aby sa v novom diele znovuzrodili v inej podobe. Jeho sklenené plastiky sú akýmsi voľným pokračovaním jeho malieb.

Počiatky koketovania s umením u Alberta Bodrogiho siahajú do čias jeho pôsobenia v sklárskej fabrike v meste Vásárosnamén, kde pracoval ako inžinier- technik a navrhoval hlavne dekoratívne predmety zo skla. Jeho sklá sa spočiatku objavovali len vo forme fúkaných alebo liatych predmetov, ale v poslednej dobe svoje diela zhotovuje výlučne ako maľby na sklo, alebo technikou „Tiffany“. Jednou z jeho väčších prác bolo zhotovenie sklenej výplne v kostole v obci Bozsva.

Od r. 1996 vedie v Osvetovom Stredisku Lájosa Kossutha v Sátoraljaujhely-i „Výtvarné štúdio”, z ktorého sa už viacerí jeho členovia dostali na dráhu profesionálnych výtvarníkov.

Absolvoval množstvo kolektívnych výstav a dve samostatné autorské výstavy.

Pokiaľ vo Vás umenie vyvoláva hlboký kultúrny zážitok, nenechajte si ujsť výstavu Alberta Bodrogiho z Maďarska, na ktorú Vás Krajské osvetové stredisko v Košiciach srdečne pozýva.

Andrea NITKULINCOVÁ   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk