(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Politickú satiru "Na jednom lane" hrá Staromestské divadlo
@ Kultúra -> Divadlo     Aug 15 2002 - 13:27 GMT
Politickú satiru s ústrednou témou volieb, ktorá nikoho nechce nasmerovať do žiadneho politického košiara, ale provokovať voliča, pripravilo na sobotňajšiu /17.8. 2002/ 19. hodinu Staromestské divadlo Košice. Hra Petra Raševa s názvom "Na lane" je nielen určitou alegóriou na súčasnú prepolitizovanú slovenskú spoločnost, ale - ako si košickí divák zvykol na pero či herecké umenie spomínaného pána - bude určite vtipnou a napínavou.

"Touto hrou chceme diváka provokovať", hovorí autor. "Aby sa prebudil a pristúpil k volebnej urne. Aby sa nestal ovcou, ktorá vojde do každého košiara za každým bačom, ktorý šibne bičom, ale aby využil možnosť ovplyvniť budúcnosť. Ale pozor! Hra netlačí diváka do tej či onej politickej strany. Nie je agitkou. Naopak, chce ukázať zápory všetkých strán a možno aj to, že za štyri roky sa aj dobrý bača môže zopsuť..."

Ústrednou zápletkou pôvodnej divadelnej hry je pokazený výťah, ktorý sa so svojimi pasažiermi zasekne medzi poschodiami, hodinu pred skončením volieb - v sobotu večer. Charaktery postáv priam predurčujú možné konflikty, ktoré ešte umocňuje situácia, v ktorej sa ocitli: Robotník, ktorý je zodpovedný za pokazený výťah, Mafián, ktorý si ide omrknúť volebnú komisiu, aby zistil, či v nej je aj ´jeho´ človek, lebo jeho zaujíma iba jedno - ´many´, Podnikateľ, ktorý svojmu 14 hodinovému pracovnému dňu ide voliť na poslednú chvíľu, Dôchodkyňa -bývalá učiteľka, babka demokratka, Americká Slovenka, ktorá priletela na Slovensko len kvôli voľbám, Chlapec - prvovolič, ktorý nesie picu predsedovi volebnej komisie.

Každý z nich preferuje a obhajuje iný politický názor a politickú stranu a iba vo vypätých situáciách, kedy je pramo ohrozený ich život, keď sa zasekne výťah, keď vypadne elektrina, keď vo výťahu zlyhávajú brzdy, sú ochotní zahodiť názorové rozdiely a spoločne hľadať východisko.

V inscenácii okrem skalných hercov Petra Raševa, ¼uby Blaškovičovej, Jozefa Filu, Kataríny Raševovej..., diváci budú môcť uvidieť unikát - Jána Pisančina, takzv. Andera z Košíc v roli, ktorá nie je preňho typickou. "Priznám sa , nechal som sa nahovoriť", povedal pán Pisančin. "Povedal som si, že v 60-tke by mal človek skúsiť kadečo. A som naozaj rád. Moja postava je otvorená, svojská... Zrejme práve tým mi je taká blízka..." Zrejme málokto vie, že pán Pisančin hrával pred 30 -timi rokmi /skôr ako sa dal na sólovú dráhu/ ochotnícke divadlo. A tak si tentokrát opäť zahrá reálnu postavu v reálnom čase. Myslím, že to bude taktiež zážitok, pretože ako aj povedal na jeho adresu Peter Rašev: "Takého disciplinovaného herca som dávno nezažil. Ján Pisančin rozmýšľa o svojej práci, o tom, čo tvorí..."

Hra je zaujímavá aj svojim pohľadom na amerických Slovákov - teda Slovákov žijúcich v Aerike, s ktorými sa Peter Rašev i Ján Pisančin neraz stretli.

Prečo ale táto hra vznikla a Staromestské divadlo /SD/ ju bude hrať, napriek tomu, že sú divadelné prázdniny?

SD sa zapojilo do projektu, ktorý je súčasťou Občianskej nestraníckej kampane na podporu účasti občanov v parlamentných voľbách. A tak, ako pred štyrmi rokmi, keď SD úspešne odohralo v rámci občianskej kampane OK ´98 takmer tridsať predstavení kabaretu o nežnej revolúcii "Zamatový mat" v 24 mestách na Slovensku, ani tentokrát to zrejme nebude inak. Úspech zaručuje nielen zohratý tým, ale aj vtipné pero Petra Raševa i umenie Jána Pisančina.

Inscenáciu, na ktorej vstup je zdarma /príspevok na kampaň poskytla zahraničná nadácia/, uvidíte v týchto mestách: 17.8. o 19, 30 Košice - Štúdio ŠD, 18.8. o 19, 30 Prakovce - Klub kultúry, 19. 8. o 17, 00 Sp. Nová Ves - Mestské divadlo, o 19, 30 Levoča - Mestské divadlo, 20. 8. o 17, 00 Čierny Balog - Dom kultúry, o 19, 30 Brezno - Ms. Dom kultúry, 21. 8. o 19,00 B. Bystrica - Robotnícky dom, 22. 8. o 17, 00 Detva - Dom kult. A. Sládkoviča, o 20, 00 Krupina - kinosála, 23. 8 o 17, 00 Handlová - Dom kultúry, o 19, 30 Prievidza - Kult. a spoloč. stredisko, 24. 8. o 15, 00 Dubnica n/V - Dom kultúry, o 17, 30 Trenčín - Trenčianske kult. a spol. centrum Dolné hony, o 20, 00 Piešťany - Ms. kult. stredisko, 26. 8. o 17, 00 Nové Zámky - Lult. Hala Kovák, o 19, 30 Nitra - Staré divadlo, 27. 8. o 19, 30 Skalica - Ms. kult. stredisko, 28. 8. o 17,00 Pezinok - Kultúrne centrum, o 19, 30 Modra - Kult. stredisko, 29. 8. o 19, 30 Bratislava - Štúdio 12, Jakubovo nám. 12.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/