(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Košické divadlo Romathan pripravuje premiéru hry Rómsky zákon.
@ Kultúra -> Divadlo     Mar 16 2007 - 12:14 GMT
(TASR) - Odbúravať pretrvávajúce rasové predsudky medzi rómskou komunitou a majoritnou spoločnosťou je ambíciou novej hry Romano hakaj čiže Rómsky zákon, ktorú ako svoju 44. premiéru uvedie v dnes košické profesionálne rómske divadlo Romathan.

Pôvodná rómska hudobná balada z 18. storočia, plná silných emócií, žánrových výjavov, spevu a tanca podľa riaditeľa divadla Karla Adama v repertoári Romathanu doteraz chýbala. Na tlačovej konferencii pred premiérou dnes spresnil, že príbeh vykresľuje lásku dvoch mladých ľudí - Rómky a Neróma, čiže dvoch odlišných rás. "A to je hlavnou prekážkou ich vzájomného vzťahu. Cieľom nielen autorov, ale aj nášho umeleckého kolektívu je odbúrať bariéru medzi minoritou a majoritou a priniesť nové myslenie do ponímania tohto zastaraného názoru. Emotívny titul je vhodný pre repertoár nášho profesionálneho divadla a som presvedčený, že osloví čo najviac divákov," zdôraznil Adam.
Hru napísal na námet režiséra Mariána Baloga sólista Romathanu Milan Godla. Podľa vlastných slov vychádzal pri tvorbe sujetu a dialógov aj z rozprávania staršej rómskej generácie. Mladá Rómka sa zaľúbi do Neróma, ktorého jej rómsky nápadník zo žiarlivosti zabije. Obaja potom podľa rómskeho zákona musia opustiť rómsku komunitu.
Premiéru pripravuje Romathan už pod vedením nového umeleckého šéfa, známeho slovenského herca a pedagóga Jozefa Adamoviča. "Popri svetovej klasike som prešiel aj hrami z prostredia slovenského folklóru. Toto je však pre mňa nová skúsenosť. Prejavuje sa tu rómsky gén a myslím, že bude patriť medzi rómsku klasiku," uviedol Adamovič.
Vedenie divadla, ktoré napriek 15-ročnej histórii, jedinečnosti a obľúbenosti nemá vlastnú scénu, informovalo, že v súčasnosti hľadajú riešenie problému spolu s mestom Košice a Košickým samosprávnym krajom. "Rokovania sú na dobrej ceste a zatiaľ by bolo vhodným riešením, ak by nám prepožičali na prípravu a uvedenie premiér niektorý z vhodných objektov. Získanie vlastnej scény nám okrem iného otvorí prístup k čerpaniu eurofondov na umelecké projekty divadla," dodal Adamovič.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/