(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Gáll po siedmich rokoch opäť vystavuje vo Východoslovenskej galérii.
@ Kultúra -> Výtvarné umenie     Mar 23 2007 - 08:58 GMT
(TASR) - Po siedmich rokoch sa v košickej Východoslovenskej galérii opäť prezentuje akademický maliar Tibor Gáll (1930) - absolvent grafickej školy Vincenta Hložníka. Jeho výstava Cesty hľadania a nachádzania potrvá od dnešného dňa do 29. apríla.
Vystavený súbor zahàňajúci umelcove doposiaľ nevystavené olejomaľby a akvarely vytvorené od 70. rokov po súčasnosť charakterizuje typická Gállova poetika spájajúca intenzívne emócie a disciplínu pri tvorbe obrazu.

Ako uviedla kurátorka výstavy Helena Němcová, Gállova maľba sa opiera o predmetný svet, ten však autor nepopisuje, ale prostredníctvom metaforického výtvarného jazyka založeného na fragmentácii reality vyjadruje svoje vnútorné až intímne prežitky.
V 90. rokoch čerpá Gáll inšpiráciu zo sveta hudby. Jej abstraktnosť tlmočí uváženou prácou s tvaroslovím i prostredníctvom jemu vlastnej figuratívnej symboliky.
V prezentovanom výbere diel sa vyskytuje i menšia kolekcia zátiší, v ktorých autor vyjadruje zmyslový zážitok z krásy všedných vecí.
V tvorbe Gálla sa koncom 90. rokov objavujú diela, v ktorých prekvapivo rezignoval na svet predmetnosti. Vytvoril rad kompozícií, v oleji i akvareloch opierajúcich sa o geometricko-konštruktivistické východiska abstraktného umenia. Tvary, farby a línie sa osamostatňujú a stávajú sa abstraktnými znakmi predmetu. Podľa Němcovej v týchto dielach nadväzuje umelec na svoju ranú geometrizujúcu tvorbu zo 60. rokov.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/