(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Košický a novoscénický balet sa spojí v predstavení Carmen
@ Kultúra -> Divadlo     Feb 03 2009 - 22:31 GMT
SITA) - Tanečníci Baletu Štátneho divadla Košice a súboru Divadla Nová scéna sa v Bratislave spoja v tanečnom divadle Carmen. Piatková premiéra príbehu o zúfalom hľadaní lásky je výsledkom práce choreografa a režiséra Ondreja Šotha. "Potenciál titulu Carmen je obrovský. Hudba i príbeh sú veľmi dobrým základom pre strhujúce tanečné divadlo," povedal Šoth.

Carmen je zároveň debutovým tanečným predstavením dvanásťčlenného novoscénického baletu. Vedenie Divadla sa po prvý raz rozhodlo dať šiestim mužom a šiestim ženám šancu vyniknúť aj vo veľkých úlohách a nevyužívať ich len ako tanečný sprievod v muzikáloch. "Je to jedno z najťažších tanečných predstavení. Nedá sa deliť na sólistu a zbor, pretože všetci tancujú viac ako 60 minút bez prestávky. Každý tanečník na javisku je nesmierne dôležitý," vysvetlil choreograf, ktorý má na konte Dosky za najlepšiu divadelnú réžiu a inscenáciu sezóny 2006/2007 vďaka titulu Svadba podľa Figara (Mozarta).

Príbeh Carmen vychádza z novely Prospera Mariméera z roku 1845. Tú inšpirovala krátka noticka v novinách o španielskom seržantovi, ktorý podľahol zvodom krásnej cigánky a napokon sa stal jej vrahom. V Divadle Nová scéna sa predstavia domáci tanečníci Magdaléna Čaprdová, Lucia Mankovecká, Peter Mihálik, Lukáš Onufer, Adriana Pinková, Renáta Bubniaková, Mia Majerníková, Zuzana Náprstková, Michal Barniak, Jozef Golian Martin Kleberc a Daniel Pomíchal. Doplnia ich hosťujúci tanečníci Baletu Štátneho divadla Košice Eva Sklyarova, Liudmyla Vasylyeva, Jana Hriadeľová, Maksym Sklyar, Sergeii Iegorov, Andriy Sukhanov, Elena Chetvernya, Jozef Marčinský.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/