(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
KOŠICE: Železničná nemocnica má novinku pri liečení chorých kĺbov
@ Aktuálne -> Zdravie     Jul 21 2009 - 02:39 GMT
KOŠICE 20. júla (SITA) – Košická železničná nemocnica ako prvá v krajinách strednej a východnej Európy zaviedla novú, progresívnu metódu Orthokin pri liečbe bolesti a zápalových ochorení chrbtice a veľkých kĺbov dolných končatín – bedrového a kolenného kĺbu. „Novú metódu sme od marca aplikovali už na vyše sto pacientoch a s pozitívnym výsledkom,“ informovali dnes na tlačovej besede generálny riaditeľ Železničnej nemocnice Michal Adami a ortopéd Jaroslav Melník, ktorý metódu aplikuje s reumatologičkou Jarmilou Kolesárovou.

Novú metódu priblížil jeden z jej spoluautorov, nemecký lekár Carsten Moser, ktorý týmto spôsobom liečil vyše sedemtisíc pacientov. Ako uviedol, metóda sa využíva na šiestich pracoviskách v Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku. Vyvinutá bola v roku 1997, v klinickej praxi sa po overení a povolení orgánmi EÚ využíva od roku 2004. Pri tomto spôsobe liečby sa odoberie pacientovi krv do skúmaviek, v ktorých je špeciálna látka podporujúca množenie protizápalových a iných ochranných proteínov. Striekačky sa uložia na šesť hodín do inkubátora, potom z tejto krvi v centrifúge extrahujú ochranné a protizápalové proteíny vo vysokej koncentrácii. Prvú dávku dostane pacient šesť hodín po odobratí krvi, ďalšie sa aplikujú raz alebo dvakrát za týždeň. „Dosiahli sme pozitívne výsledky a sedem pacientov, ktorí absolvovali liečbu jedného kolena, si ju dali aplikovať aj na druhé, čo pokladáme za najlepšie pacientske ohodnotenie liečebného výkonu. Väčšine pacientov po aplikácii tejto metódy ustúpili bolesti, ktoré im nedali spať, mnohým sa zlepšila voľnosť kĺbov a poľavila stuhnutosť svalov. Niektorí dokonca mohli opäť chodiť bez bariel,“ povedal ortopéd Melník. Doložil, že liečba je vhodná pri poškodeniach kĺbov druhého a tretieho stupňa. Nutné je odborné vyšetrenie pacienta na začiatku a kontrolné vyšetrenia sa robia v priebehu a na záver kúry.

Podľa Adamiho sa tunajší lekári v spolupráci s doktorom Moserom pripravujú na využitie metódy pri bolestivých zápalových ochoreniach chrbtice a očakávajú, že by sa mala začať používať už v jeseni. Tieto liečebné úkony zatiaľ slovenské zdravotné poisťovne neuhrádzajú, jedna kúra stojí 1 200 €, no ako povedal Adami, spolu s pacientmi sa to snažia zmeniť.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/