(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
INTERCITY
@ Kultúra -> Divadlo     Nov 20 2009 - 13:38 GMT
Už názov napovedá, že sa dej inscenácie odohráva vo vlaku. Hrdinami tragikomédie sú dvaja ľudia, ktorí si myslia, že spolu nemajú nič spoločné. Pod hru sa podpísali tvorcovia z Poľska, Slovenska a Česka. Projekt podporil Visegrádsky fond.
Autorom hry je Slovák, ktorý žije a tvorí v Čechách, Igor Šebo. Hudbu zložil Jiøí Toufar z Česka, kostýmy pochádzajú z dielne Maďarky Renaty Balogh. V hlavných úlohách sa predstavia Igor Šebo a sám režisér Robert Talarczyk. V minulosti bola dvojica za predstavenie Pomalu a jeszcze raz nominovaná na Zlatú masku, čo je poľské ocenenie porovnateľné so slovenskými cenami DOSKY a českou Cenou Thálie. Predstavenie Intercity malo premiéru 7. októbra 2007 v Teatr Polski v Bielsku-Bialej.


V tejto humoristickej poviedke o náhodnom stretnutí Poliaka a Slováka je zahrnutý hlbší metaforický význam. To stretnutie s dejinami dvoch susediacich a stále pre seba neznámych národov, s ich mentalitou, komplexami a vzájomnými predpojatosťami. V mnohých recenziách bolo opakované, že je to stretnutie dvoch stereotypov. Mne sa zdá, že nie, že je to ešte horšie, lebo stereotyp Slováka v poľskom spoločenskom povedomí neexistuje. S prekvapivou bezmyšlienkovitosťou – tak ako hrdina divadelnej hry Grzegorz – stále hádžeme do jedného vreca Slovákov s Čechmi a často sa ani nesnažíme, aby sme si všimli odlišnosť ich kultúry a jazyka. „Pepikov” protekčne zhovievavý názov južných susedov stále funguje v spoločenskom vedomí.

Ide o to, aby sme povzbudzovali vzájomnú zvedavosť a ochotu poznať sa. Intercity je na to výborné, lebo v priebehu cesty v priestore, hrdinovia cestujú aj v čase. Sú to prepletené spomienky z ich detstva, ale zároveň odkazy na dejiny. Ako snímky vystrihnuté z filmových kroník sa ukazujú scény z posledných desaťročí.

Výbuchy smiechu, ktoré sa rozliehajú medzi publikom svedčia o tom, že diváci sa bavia výborne a o tom, že výuka má tiež svoj zmysel presviedča to, že Intercity je stále populárne a predstavované v rôznych mestách, kde divadlá bývajú veľmi z riedka, a tým spôsobom sa stáva jedným z najlepších exportných bielskych artiklov.

Dôležité je, že sotva dvaja herci a neveľká scénografia prajú tomu, že divadelná hra cestuje po rôznych európskych zákutiach od hlavných miest počinajúc a dedinách končiac. Je to dôležité, lebo má šancu dostať sa všade a ku každému, kto má záujem o svet a susedov.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/