(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Hudba novej chuti
@ Kultúra -> Koncerty     Nov 10 2011 - 01:46 GMT


Štátna filharmónia Košice a Slovenská sekcia Medzinárodnej spoločnosti pre súčasnú hudbu – spojili svoje sily a pripravili festival súčasnej hudby ARS NOVA Cassoviae / ISCM New Music Days 2011 s podtitulom Hudba novej chuti. Festival s medzinárodnou účasťou sa uskutoční od 7. do 14. novembra 2011 v Dome umenia.

 

Košice počas neskorej jesene ovládnu tóny súčasnej hudby v podaní študentov, ale aj profesionálov a skúsených improvizátorov. Publiku ponúknu pestrý hudobný program v podobe širokej škály koncertov a sprievodných akcií. Podujatie spoločne pripravili organizátori prestížnych festivalov – domáceho ARS NOVA Cassoviae a ISCM New Music Days, ktorý je jednou z aktivít smerujúcich k svetovému festivalu ISCM World New Music Days.#CONT#

 

Festival s mottom Hudba novej chuti otvorí spoločný koncert základných umeleckých škôl Portréty. Žiaci sa predstavia v pondelok 7. 11. o17:00 h. Mladších kolegov vystriedajú v utorok 8. 11. 2011 poslucháči Konzervatória Košice a ich hostia. Okrem diel Giacinta Scelsiho, Kataríny Malíkovej, Iľju Zeljenku a Jozefa Podprockého zaznejú premiérovo aj dve skladby Samuela Hvozdíka, ako aj malá suita s názvom Fo(u)r Friends skladateľa Adriána Harvana. Večer vyvrcholí vystúpením celoslovenského súboru zameraného na interpretáciu hudby 20. a 21. storočia – VENI ACADEMY. Iniciátormi tohto projektu sú Marián Lejava, Daniel Matej a Ivan Šiller, ktorí formou rôznych interaktívnych podujatí rozvíjajú myšlienku dlhodobého vzdelávania mladých hudobníkov v oblasti interpretácie súčasnej hudby. VENI ACADEMY zahrá pod taktovkou Kornéla Fekete Kovácsa diela slovenských skladateľov súčasnej hudby, ako aj jedného z najprogresívnejších tvorcov hudby 20. storočia, Louisa Andriessena.

 

V stredu 9. 11.o 19:00 h bude Dom umenia patriť piesňovému recitálu Autumns Songs, na ktorom sa predstavia sopranistky Lenka Brázdilíková a Helga Varga Bach a  klaviristka Andrea Bálešová. V programe sú skladby svetoznámych skladateľov Igora Stravinského, Oliviera Messiaena, Johna Cagea, ale aj slovenskej skladateľky Ľubice Čekovskej.

 

Komornú atmosféru vystrieda veľkolepý koncert s názvom Legenda: Ligeti, ktorý sa uskutoční vo štvrtok10. 11. o 19:00 h. Štátna filharmónia Košice pod vedením Mariána Lejavu uvedie okrem diel Györgya Ligetiho aj skladby Witolda Lutoslawskeho a Jevgenija Iršaia. Sólovo sa predstavia violončelista Jozef Lupták a huslista Milan Paľa. Publikum čaká aj svetová premiéra suity BaRock od košického skladateľa Norberta Bodnára.

 

Záver festivalu bude patriť domácemu súboru Musica Cassovia. V piatok 14. 11. o 19:00 h uvedie toto hudobné teleso, ktoré je zložené z hudobníkov Štátnej filharmónie Košice, koncert Tabula rasa. Ich hosťom bude klavirista a jeden z hlavných organizátorov celého podujatia Ivan Šiller. Na záverečnom koncerte zaznejú skladby slovenského skladateľa Mareka Brezovského, ale aj diela Alfreda Schnittkehoa slovenskú premiéru skladby Tabula rasa estónskeho skladateľa Arva Pärta.

 

Okrem koncertov ponúkne festival aj prehliadku dvoch výstav.Organizátormi festivalu Ars NOVA Cassoviae / ISCM New Music Days 2011 sú Štátna filharmónia Košice, ktorá z iniciatívy riaditeľa Júliusa Kleina od roku 2003 postupne prebrala na svoje plecia dramaturgiu, produkciu a organizačné zabezpečenie festivalu ARS NOVA Cassoviae. Festival súčasného umenia nesie tento názov od roku 2008. Na každoročnej príprave koncertu pre nádejných mladých skladateľov a interpretov sa naďalej podieľa aj Hudobná spoločnosť Hemerkovcov a Konzervatórium Košice.

 

Druhý z organizátorov – Slovenská sekcia ISCM – je členom Medzinárodnej spoločnosti pre súčasnú hudbu (ISCM), ktorá vznikla na pôde Salzburger Festspiele v roku 1922. Zakladajúcimi členmi bolo päť krajín: Dánsko, Nemecko, Veľká Británia, Francúzsko a Československo, dnes má ISCM približne šesťdesiat členov. Slovenská sekcia ISCM združuje hudobných skladateľov, interpretov, muzikológov a podporovateľov súčasnej hudby a je významným organizátorom mnohých hudobných podujatí. Práve 2. ročník festivalu súčasnej hudby ISCM New Music Days 2011 v Košiciach je jednou z aktivít smerujúcich k významnému festivalu ISCM World New Music Days, ktorý sa v roku 2013 uskutoční v Košiciach, Bratislave a Viedni.PROGRAM

 

Pondelok 7. 11. 2011 o 17.00 hod.

Portréty

Koncert žiakov košických základných umeleckých škôl

vstup voľný 

Utorok 8. 11. 2011

Mladá krv

 

Koncert študentov Konzervatória Košice o 17.00 hod.

(v spolupráci s Hudobnou spoločnosťou Hemerkovcov)

Samuel Hvozdík: Alter ego * premiéra

Giacinto Scelsi: Elégia Per Ty – 3 Mouvements

Katarína Máliková: Krajina Po

Ilja Zeljenka: Pesnička z Ziegelfeldu

Samuel Hvozdík: Acta oceanica * premiéra

Jozef Podprocký: Sentimenty pre klavír op. 1, č. 1bd

Adrián Harvan: Fo(u)r Friends * premiéra

vstup voľný

 

VENI ACADEMY o 19.00 hod.

Daniel Matej, umelecký vedúci, Kornél Fekete Kovács, dirigent

Ivan Buffa: Labyrinth

Michal Paľko: Fujover the Fountain Square

Peter Groll: Fontana MIX

Bálint Bolcsó: Aria

František Chaloupka: The Book of Sand

Balázs Horváth: Magnets I/c (Crux)

Louis Andriessen: Workers Union

vstup voľný

 

Streda 9. 11. 2011 o 19.00 hod.

Autumn Songs

Lenka Brázdilíková, Helga Varga Bach, soprán, Andrea Bálešová, klavír

Igor Stravinskij:          Trois petites chansons (Souvenir de Mon Enfance) / Tri piesne (1913)

Malá straka

Vrana

Číčer-jačer

Trois histoires pour enfants/ Tri rozpávky pre deti (1915 – 1917) [výber]

Tilim-bom

Husi, labute leteli

Pastorale pre hlas a klavír(1907)

Luciano Berio: 4 Folk songs / 4 ľudové piesne pre ženský hlas a klavír (1946 – 1947) [výber]

Dolce cominciamento, La donna ideale Ballo

Ľubica Čekovská: Šesť piesní pre soprán a klavír (2002)

Autumn song

A Sonnet of the Moon

Dance

The Dying Day

Storm Wind

At Day-Close In November

Béla Bartók: Falun / Dedinské scény (1924)

Szénagyűjtéskor (Pri hrabaní)

A menyasszonynál (Pri neveste)

Lakodalom (Svatba)

Bölcsődal (Uspávanka)

Legénytánc (Tanec mládencov)

Olivier Messiaen: Poèmes pour Mi (1937) [výber]

Action de grâces

Paysage

La maison

Epouvante

John Cage: Aria pre hlas sólo (1958)

vstupné 4,- EUR / 2,- EUR

 

Štvrtok 10. 11. 2011 o 19.00 hod.

 Legenda: Ligeti

Štátna filharmónia Košice, Marián Lejava, dirigent

Jozef Lupták, violončelo, Milan Paľa, husle

Norbert Bodnár: BaRock, suita * svetová premiéra

Jevgenij Iršai: Uangamizi, dvojkoncert pre husle a orchester

Witold Lutoslawski: Partita pre husle a orchester (1984)

György Ligeti:Koncert pre violončelo a orchester (1966)

 Lontano pre veľký orchester(1967)

vstupné 6,- EUR / 3,- EUR

 

Pondelok 14.11.2011 o 19.00 hod.

Tabula rasa

Musica Cassovia, Karol Petróczi, umelecký vedúci, Gergely Ménesi, dirigent, Marek Zwiebel, Maroš Potokár, husle

Marek Brezovský: Venované nešťastiu pre sláčiky, hoboj a bicie (1990)

Alfred Schnittke: Concerto grosso č. 3 pre dvoje huslí, sláčiky a čembalo (1985)

Arvo Pärt: Tabula rasa, dvojkoncert pre 2 huslí, sláčiky a preparovaný klavír (1977) * slovenská premiéra

vstupné 6,- EUR / 3,- EUR


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/