(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Program festivalu Košické dni experimentálneho divadla a pohybu
@ Kultúra -> Divadlo     Oct 13 2014 - 17:58 GMT


Festival divadla a tanca KEX (Košické dni experimentálneho divadla a pohybu), prezentujúci zahraničné a domáce tanečné a divadelné skupiny, bude znovu príležitosťou spoznať už známe i nové tváre a predstavenia, ktoré spríjemnia návštevníkom jesenné dni. Uskutoční sa v dňoch 16. – 19. októbra v Kasárňach/Kulturparku vždy so začiatkom o 19. hodine.Na pódiu sa počas štyroch dní predvedú umelci z Divadla Pôtoň s inscenáciou Žena ako žena, Divadlo Elledanse s performance vo forme dialógu živej javiskovej akcie a videí z kanálu YouTube pod názvom YouMake ReMake. Tretí deň bude patriť hercom divadla Teatr Novogo Fronta z Českej republiky, ktoré príde s hudobno-tanečným predstavením Too Close to the Sun. Združenie bees-R príde do Košíc s multižánrovým multimediálnym predstavením Skúmanie javov, ktoré sa zaoberá otázkou preciťovania fenoménov cez prepojenie tanca, hudby, poézie a živých vizuálov. #CONT#

 

Divadlo Pôtoň – Žena ako žena

16. 9. – 19:00 – Kasárne/Kulturpark – budova Alfa – vstupné: 4 € (študenti, dôchodcovia, ZP: 2 €)

 

Prvý deň festivalu odštartuje divadelné predstavenie Žena ako žena v podaní umelcov Divadla Pôtoň. Inscenácia mapuje vybrané literárne diela, sledujúc pritom postavenie a pozíciu ženy v slovenskej literatúre. Autorka dramatického textu Gabriela Alexová sa zamerala na vývoj ženy (či už ako postavy, ale aj ako spisovateľky) prostredníctvom troch tematických okruhov: žena ako inšpirácia muža; žena ako pomocníčka muža, národa; žena ako žena od stredovekého zápisu v Novohradskom daňovom registri cez silné ženské autorské hnutie začiatku 20. storočia až po súčasné autorky najmladšej generácie slovenskej poézie a prózy.

 

Divadlo Pôtoň vzniklo v roku 2000 a profiluje sa ako divadlo, ktoré uprednostňuje autorskú tvorbu, no nebráni sa ani klasike, ktorú prináša v netradičnej interpretácii. Jadro divadla tvoria režisérka Iveta Ditte Jurčová a dramaturg a autor Michal Ditte. Ich spoločné inscenácie spája zmysel pre metaforu a poéziu, zároveň nechýba zveličenie, humor až karikatúra. Tvorcovia sa sústredia na hľadanie zaujímavých a kontroverzných spoločenských tém, ktorých inscenovaniu predchádzajú terénne výskumy a zber autentického materiálu. Viaceré inscenácie sa s úspechom prezentovali na domácich i zahraničných festivaloch.

 

Divadlo Elledanse – YouMake - ReMake

17. 9. – 19:00 – Kasárne/Kulturpark – budova Alfa – vstupné: 4 € (študenti, dôchodcovia, ZP: 2 €)

 

Multižánrová performance vo forme dialógu živej javiskovej akcie a videí z kanálu YouTube YouMake ReMake v podaní Company Elledanse je na programe druhého festivalového dňa.

 

Predstavenie malo premiéru počas festivalu FOCUS SLOVENSKO IZRAEL Je to zábavný a provokatívny formát. Počas show má publikum možnosť prežiť reakcie na „remake“ i na originálne YouTube video. YouMake ReMake nachádza na YouTube obrovskú inšpiráciu. Je bránou k nekonečnému, fascinujúcemu zdroju, zahàňajúcemu takmer všetko, čo si možno predstaviť. Reťaz umeleckých reakcií na videá YouMake ReMake nie je len čírou replikou, skôr komentárom, ktorý vrhá nové svetlo na význam videí. V zásade ide o formu dialógu, kde sa javisko a web spájajú a pokračujú už spoločne.

 

Divadlo a Tanečná škola Elledanse je jedinou stálou a profesionálnou tanečnou scénou so sídlom v Bratislave. Zakladateľkou divadla a umeleckou riaditeľkou je známa a oceňovaná choreografka Šárka Ondrášová. Divadlo má na konte 17 premiér pôvodných slovenských, ale aj zahraničných tvorcov, hosťovanie v 10 európskych krajinách, viac ako 2300 dní otvorených divadlu a tanečnej škole počas 7 divadelných sezón, vyše 400 žiakov a študentov tanečnej školy, 30-tisíc návštevníkov, 900 podujatí a tri najvýznamnejšie divadelné ocenenia na Slovensku. Zameriava sa najmä na súčasný tanec, hudbu a fyzické divadlo. Prepája najrôznejšie umelecké žánre a štýly, čím nadväzuje na celosvetový trend prelínania umeleckých prejavov.

 

Teatr Novogo Fronta – Too Close to the Sun

18. 9. – 19:00 – Kasáre/Kulturpark – budova Alfa – vstupné: 4 € (študenti, dôchodcovia, ZP: 2 €)

 

České divadlo Teatr Novogo Fronta ponúkne divákom počas tretieho dňa divadelné predstavenie Too Close to the Sun. Dá odpoveď na to, či je nadanie dar alebo prekliatie. Je to úprimná spoveď o živote medzi vzletom a pádom. Inscenácia, inšpirovaná životmi geniálnych umelcov prináša vnútorný pohľad do emocionálnej krajiny duše a odhaľuje skryté zákutia i krehkú rovnováhu existencie. Viete si predstaviť, že obetujete svoje osobné šťastie úspechu? Nové hudobno-tanečné predstavenie v réžii Iriny Andreevovej prepája poetiku fyzického divadla Teatr Novogo Fronta so živou hudbou a spevom šansónového dua “Iris Ne-jde s Davom” a stepárske umenie Jana Bursu. Šarmantný, výrazne hlboký alt Ireny Kristekovej, charizmatická hra na klavír Davida Hlaváča, démonický škriatok v podaní Iriny Andreevovej či prekvapivé krokové variácie tanečníka a stepára Ivana Bursu rozprávajú príbeh, ktorý sa začína ako rozprávka.

 

Bees-R – Skúmanie javov

19. 9. – 19:00 – Kasárne/Kulturpark – budova Alfa – vstupné: 4 € (študenti, dôchodcovia, ZP: 2 €)

 

Záver festivalu bude patriť Skúmaniu javov. Taký je názov multižánrového multimediálneho predstavenia, ktoré si do ponuky vybralo divadelné združenie bees-R. Zaoberá sa otázkou preciťovania fenoménov cez prepojenie tanca, hudby, poézie a živých vizuálov. Ide o skúmanie javov, ktoré sa vyskytujú vo vonkajšom svete, ale aj v ľudskom vedomí a nevedomí, o skúmanie javov, odohrávajúcich sa v tele, ale aj mimo neho a o ich pôsobenie na človeka. Pomocou fúzie jednotlivých médií sa autori snažia o kombinované sprostredkovanie vnímania reality, psychických, fyzických javov a pocitov. Predstavenie bolo prvýkrát uvedené v roku 2012 v Bratislave na festivale nu dance fest a následné reprízy boli v Bratislave (Slovenské národné divadlo, divadlo a4, festival Ars Poetica, festival Vlna naživo) a v Košiciach (site-specific verzia v rámci otváracieho ceremoniálu EHMK).

 

Združenie bees-R tvoria choreografka a tanečníčka Jana Tereková (terra), ktorá sa venuje tvorbe v oblasti tanca a pohybu. Je tiež pedagogičkou súčasného tanca a v súčasnosti pôsobí v Paríži. Dalibor Kocián (stroon) je hudobník, ktorý s CLUSTER ENSEMBLE hráva súčasnú vážnu hudbu, so skupinou Puding Pani Elvisovej inteligentný electro-pop na vibrafón, je DJ súčasnej tanečnej hudby a ako STROON tvorí vlastnú experimentálnu elektroniku. Zuzana Husárová (tachykardia) je literárna teoretička a autorka, prednáša na Angewandte Kunst vo Viedni a na UK v Bratislave, tvorí experimentálnu a interaktívnu literatúru s využitím rôznych médií. Amália Roxana Filip (chaosdroid) sa kreatívne venuje živým vizuálom, pôsobí ako grafická dizajnérka, občasne ako fotografka, sound mixer a vedúca workshopov pre deti. ¼ubomír Panák (drakh) je programátor, hudobník a zvukový umelec. Na slovenskej hudobnej scéne je aktívny ako producent (kompilácie Short Circuit 2, Noize Konspiracy) a ako DJ. Venuje sa digitálnej literatúre a so Zuzanou Husárovou vytvorili niekoľko interaktívnych diel.  


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/