(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Motýlia šou sa vracia do Botanickej záhrad
@ Aktuálne -> Školstvo     May 23 2022 - 11:38 GMT

V Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach sa začal 13. ročník výstavy pod názvom Motýle exotických trópov. Motýlia šou potrvá do 3. júla 2022 a návštevníci si ju budú môcť prezrieť v čase od 9. do 17. hodiny v tropickom skleníku Viktória. 
„Na výstavu sme objednali viac ako 4 800 kukiel. Tie budú doručené do Košíc v šiestich termínoch. Z hľadiska druhovej pestrosti pôjde o približne 100 druhov z ponuky nášho dodávateľa, pričom okrem najpočetnejších motýľov z rodu Caligo, Morpho, Siproeta, alebo Battus, ktoré sú opakovane dodávané v počtoch nad 50 kusov týždenne, sa nájdu aj také, ktoré sú dodávané v malých počtoch alebo dokonca ako jednotlivé exempláre,“ vysvetľuje  Ing. Robert Gregorek, PhD., vedúci Oddelenia okrasnej a úžitkovej flóry Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach.#CONT#
Objednané kukly motýľov sa budú priebežne liahnuť v pripravených liahňach, v ktorých návštevníci priamo uvidia zrod dospelých jedincov, ktoré v tomto svojom najkrajšom štádiu vývoja žijú rôzne dlhú dobu. Môžu to byť len tri krátke dni, najčastejšie splnia svoje poslanie do dvoch týždňov, ale nájdu sa aj také druhy, ktorých dospelé štádium môže trvať aj niekoľko mesiacov. Aj samotné liahnutie motýľov trvá rôzne dlhý čas. V závislosti od druhu motýľa       a podmienok prostredia je to obyčajne niekoľko hodín. Od teploty a vlhkosti vzduchu závisí taktiež aktivita už vyliahnutých motýľov.
Medzi najväčšie motýle, ktoré návštevníci budú môcť na tohtoročnej výstave obdivovať, patrí druh Attacus atlas. Rozpätie jeho krídel môže dosahovať až 28 cm. Život týchto motýľov je v štádiu dospelého jedinca veľmi krátky a trvá zvyčajne len tri dni. 
„Mnohým jedincom sa pri vhodných podmienkach v skleníku podarí spáriť a naklásť vajíčka, z ktorých sa vyliahnu larvy, nenásytné húsenice. Zvyčajne sa špecializujú na určité druhy rastlín, preto sme pre nich pripravili aj živné rastliny a dúfame, že sa im zapáčia a pochutia si na nich. Príslušníci rodu Heliconius majú v obľube popínavé mučenky, mohutné motýle rodu Caligo vyhľadávajú banány alebo kany a niekoľko druhov vidlochvostov sa špecializuje pri kladení svojich vajíčok na citrusy,“ informuje vedúci Oddelenia zoológie a ochrany rastlín, Ing. Martin Suvák, PhD.

„Sme nesmierne radi, že po dvojročnej prestávke spôsobenej pandémiou koronavírusu môžeme obnoviť tradíciu veľmi úspešnej výstavy pod názvom Motýle exotických trópov. Počas tejto motýlej šou bude zároveň vo vestibule botanickej záhrady pripravená výstava preparovaného hmyzu, napr. motýľov a rôznych chrobákov. Zabezpečí ju náš dlhoročný spolupracovník a cestovateľ Michal Zachar. Jeho zbierka preparovaného hmyzu  bude doplnená aj živými tropickými bezstavovcami – hmyzom, škorpiónmi a pavúkmi v insektáriách,“ informuje a na výstavu pozýva riaditeľ Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach, prof. RNDr. Pavol Mártonfi, PhD.

Mgr. Laura Hoľanová
Tlačový referent a hovorca UPJŠ v Košiciach
Zdroj: RO SSN
 


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/