(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
U Löfflera: Tibor Binder
@ Kultúra -> Výstavy     May 23 2003 - 15:01 GMT
6. 5. – 8. 6. 2003

Múzeum Vojtecha Löfflera

V novembri 1943 sa konala v Košiciach výstava „Sto rokov výtvarného umenia Košíc“, na ktorej ako najmladší účastník vystavoval iba 20-ročný študent Tibor Binder v skupine etablovaných výtvarníkov ako J. Jakoby, A. Jaszuch, V. Löffler, B. Kontuly, J. Colinássy. Uplynulo 60 rokov a 80-ročný Tibor Binder, žijúci už 55 rokov v zahraničí, sa vracia do rodných Košíc aspoň symbolicky touto komornou výstavou.


Narodil sa 17. augusta 1923 v rodine známeho košického obchodníka. Už v detstve sa u neho prejavil kresliarsky talent a ako 15 ročný sa prihlásil na Umeleckopriemyselnú školu v Budapešti, ktorú po šesťročnom štúdiu ukončil s diplomom grafika a učiteľa kreslenia. Následne bol povolaný do maďarskej armády, ale pred odvelením na front dezertoval k spojencom a rok strávil v americkom zajateckom tábore v Romily, neďaleko Paríža.

Po návrate domov sa prihlásil spolu s priateľom sochárom J. Mathém na Akadémiu výtvarných umení v Prahe. Po februári 1948 sa rozhodol emigrovať a po dvoch rokoch strávených v rakúskom Salzburgu sa vysťahoval do Austrálie.

Vo svoje, žiaľ, viackrát na niekoľko rokov prerušenej tvorbe sa ako výborný kresliar orientoval na figurálnu a portrétnu tvorbu, mnohokrát s témou domorodých Aboriginal. Jeho práce sú najmä v súkromných zbierkach v Austrálii, ale kolekcia 27 akvarelov zo zajateckého tábora je súčasťou stálej expozície Múzea vojny v Canberre.

Kurátor výstavy: Peter Tajkov


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/