(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Mini Teater z ¼ubľany si odniesol Hlavnú cenu festivalu Tempus Art 2004
@ Kultúra -> Divadlo     Sep 16 2004 - 07:57 GMT
Rožňava (TASR) - Mini Teater zo slovinskej ¼ubľany získal Hlavnú cenu na 2. ročníku medzinárodného súťažného festivalu alternatívnych divadiel Tempus Art (Čas umenia) 2004, ktorý sa skončil včera večer v Rožňave slávnostným ceremoniálom a vyhlásením výsledkov.

Slovinskí divadelníci zvíťazili predstavením Snehulienka - Po fláme, ktoré vzniklo v koprodukcii s chorvátskymi hercami.

Cenu za réžiu si odniesol do Brna Jiøí Pokorný z divadla Ha za naštudovanie hry Ursa Wildera Top dogs. Najlepším ženským hereckým výkonom sa na festivale zaskvela Natascha Gundacker z Rakúska, jej mužským náprotivkom bol maďarský herec László Gálffi. Divákom sa najviac páčil francúzsky súbor La Valise.

Na festivale konfrontovali svoje tvorivé postupy alternatívne divadlá z Rakúska, Dánska, Francúzska, Slovinska a krajín V4. Medzinárodná porota, ktorej predsedala kanadská divadelná kritička Luise Vigeant udelila aj špeciálnu cenu. Patrí slovenskému režisérovi Petrovi Kočanovi a študentskému súboru banskobystrickej Akadémie umení za inscenáciu Hamlet.

Podľa prezidenta festivalu Miloša Mistríka Tempus Art je najvýznamnejším podujatím alternatívneho divadla na Slovensku a získal si už medzinárodné renomé. "Porota ocenila nielen vysokú úroveň predstavení, ale aj prínos mesta Rožňava a regiónu k festivalu a považuje za správne, aby sa stal tradíciou", dodal Mistrík.

Festival bude pokračovať 17. až 19. septembra v Budapešti. V jeho úvode mal 9. septembra premiéru medzinárodný projekt - štvorjazyčné naštudovanie Shakespearovho Macbetha. V Budapešti ho s maďarskými, estónskymi, českými a slovenskými umelcami ako herecký workshop pripravil maďarský režisér Robert Csontos.

Ambíciou organizátorov - rožňavského Mestského divadla Actores, mesta Rožňava a budapeštianskeho divadla Napszínhas bola aj podpora turizmu na národnostne zmiešanom území Slovákov a Maďarov v regióne Horného Gemera.

Sprievodným podujatím festivalu bola výstava vzácnych sakrálnych predmetov In nomine patris, ktorú k 700. výročiu rožňavskej katedrály Nanebovzatia Panny Márie pripravilo Banícke múzeum v Rožňave.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/