(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Otvorenie novej Galérie KOS už v piatok

Krstom bude vernisáž výstavy z plenéra fotografov
@ Kultúra -> Oznamy     Jan 25 2005 - 12:05 GMT

( Krajské osvetové stredisko v Košiciach – tlačová správa) -- Krajské osvetové stredisko v Košiciach pripravilo nielen pre verných návštevníkov svojich podujatí, ale aj pre širokú verejnosť prekvapenie v podobe slávnostného otvorenia Galérie KOS. Vlastné priestory na vystavovanie uvedie KOS do života a do pozornosti obyvateľov Košíc vernisážou výstavy ´Fotografie z medzinárodného plenéra Sivec 2004´, ktorá sa uskutoční 28. januára 2005 o 16:30 na Hviezdoslavovej ulici (budova MČ Košice – Staré mesto). Návštevníci budú mať jedinečnú príležitosť uvidieť krásy Ružínskej priehrady očami našich i zahraničných neprofesionálnych fotografov, ako aj v súčasnom chladnom období s nostalgiou zaspomínať na teplé dni babieho leta.

Otvorenia nového ´stánku´ na šírenie umenia talentovaných neprofesionálnych umelcov sa zúčastnia osobnosti košického sveta kultúry, úlohy ´krstného otca´ sa zhostí František Balún, vedúci odboru kultúry Košického samosprávneho kraja.

„Desiatky rokov spolupracujem s fotografmi či už ako metodička pre výtvarníctvo, fotografiu a film v bývalom Košickom osvetovom stredisku či ako zostavovateľka katalógov pobytových miest v cestovnej kancelárii Ferrotour alebo ako kurátorka autorských výstav. Môj dlhoročný sen - starať sa o galériu - sa mi splnil. Krajské osvetové stredisko v Košiciach spolupracuje s Borsod Abaúj Zemplénskou župou v Maďarsku, Podkarpackým vojvodstvom v Poľsku a župou Satu Mare v Rumunsku,“ prezradila Eleonóra Kovalčíková, riaditeľka KOS a zároveň dodala: „V programe výmeny kultúrnych hodnôt sa v minulosti uskutočnili výstavy našich výtvarníkov a fotografov v spomínaných krajinách. Mám veľkú radosť, že nastal čas, keď môžeme opätovať výstavy v Galérii KOS. Za jej uvedenie do života vďačím Košickému samosprávnemu kraju, ktorý je naším zriaďovateľom a umožnil, že krajská kultúrna inštitúcia je umiestnená v srdci mesta Košice a môže ponúknuť Košičanom a návštevníkom nášho mesta ďalší kultúrny stánok.“

V poradí prvá výstava odštartuje ´maratón´ zaujímavých akcií, priaznivci umenia pozorujúceho svet cez hľadáčik objektívu či odrážajúceho šikovnosť rúk a fantáziu výtvarníkov si prídu každý mesiac na svoje.

Na piatkovej vernisáži poteší zrak návštevníkov množstvo nádherných fotografií z plenéra zameraného na fotografovanie krajiny, ktorého sa na sklonku roka 2004 zúčastnilo vyše dvadsať tvorby chtivých aktérov. Okrem autorov z Košického samosprávneho kraja i dvaja účastníci z Poľska a štyria z Maďarska. Vychutnali si program pozostávajúci z práce v teréne pod vedením lektora Miloslava Šebeja, pedagóga zo Školy úžitkového výtvarníctva v Košiciach, nechýbali ani odborné prednášky či ukážky práce s farebnými filtrami. Oživením bola nesporne účasť Pavla Máru, pedagóga z Pražskej FAMU, ktorý na videopáskach prezentoval okrem svojej tvorby aj profily osobností zo sveta fotografického umenia.

„Nová Galéria KOS bude slúžiť najmä na prezentáciu tvorby zahraničných autorov z družobných krajov a vyspelejších neprofesionálnych umelcov – fotografov a výtvarníkov z Košického samosprávneho kraja. Budeme sa snažiť predostrieť milovníkom umenia z Košíc len to najlepšie pre potešenie oka i duše,“ prisľúbil Andy Gore, metodik KOS pre neprofesionálnu výtvarnú tvorbu, fotografiu, diafoto a tradičnú ľudovú kultúru.

Andrea NITKULINCOVÁ


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/