(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Povojnové Východoslovenské národné divadlo začalo svoju činnosť pred 60 rokmi
@ Kultúra -> Divadlo     Sep 14 2005 - 15:41 GMT
Košice 14. septembra (TASR) - Divadelné dejiny Košíc i východného Slovenska zaznamenávajú 15. septembra významnú udalosť. Tento deň v roku 1945 sa po vojnových rokoch opäť zdvihla opona historickej budovy vtedajšieho Mestského divadla a začala činnosť nového profesionálneho divadla v Košiciach - Východoslovenského národného divadla.

Jeho počiatky síce siahajú až do roku 1924, keď vzniklo ako prvé slovenské profesionálne divadlo na území Košíc, obsadenie mesta a jeho pripadnutie Maďarsku však prerušilo kontinuitu až do oslobodenia. Následne v roku 1955 došlo aj k zmene názvu na Štátne divadlo.

Oslavy 60. výročia ŠD Košice (ŠDK) sú v znamení motta Divadlo žije. Dnešný večer bude historická budova divadla patriť benefičnému koncertu v prospech Detskej fakultnej nemocnice. Vo štvrtok (15.9.)ožije Hlavná ulica pred Immaculatou koncertom operetných a muzikálových melódií.V piatok (16.9.) je na programe vernisáž reinštalovanej výstavy Divadlo - Vášeň, telo, hlas vo Východoslovenskom múzeu, ktorá pripomenie históriu divadla 20. storočia na Slovensku. Po nej košickí divadelníci spoločne s predstaviteľmi mesta otvoria vo vynovených priestoroch Malej scény na Hlavnej ulici spoločné informačné centrum. Večer bude patriť galaprogramu Dedičstvo a dediči v retro štýle. Zaspomínajú si v ňom aj umelci, ktorí pôsobili na košických divadelných doskách a súčasníci predvedú svoje najlepšie kúsky.

V duchu tradície, keď pred 60-timi rokmi divadlo začínalo hrou slovenského autora, na sobotu (17.9.) pripravilo premiéru monodrámy košického dramatika Karola Horáka Spätné zrkadlo. Záver v nedeľu (18.9.) bude patriť deťom a rozprávke Pinocchio.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/