(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Košické maďarské divadlo Thalia pripravuje premiéru muzikálu Kniha džunglí
@ Kultúra -> Divadlo     Oct 24 2005 - 14:19 GMT
(TASR) - Muzikál Kniha džunglí podľa známej literárnej predlohy Rudyarda Kiplinga je doteraz najväčším divadelným projektom košického maďarského divadla Thália. Ako prvú premiéru novej sezóny hru uvedú 27. októbra vo vynovených priestoroch divadla.

Do muzikálového žánru sa činoherci Thálie pustili po prvý raz, pričom na realizáciu si pozvali päťčlenný tím popredných maďarských tvorcov z Budapešti, informoval dnes na tlačovej konferencii riaditeľ Péter Kolár. Predstavenie je zaujímavé aj tým, že môže osloviť a prilákať divákov všetkých generácií - od trojročných po storočných, povedal Kolár.

Podľa hosťujúceho režiséra Levente Moravetza a choreografky Ildikó Molnárovej našli v Košiciach pre predstavenie jedinečné herecké typy, "ktoré by ťažko hľadali v Maďarsku i vo svete".
V Maďarsku je Kniha džunglí scenáristu Pála Békésa, textára Pétera Gesztiho a skladateľa Lászlóa Désa veľmi úspešný a často hraný muzikál, ktorý mal premiéru v budapeštianskom Pesti Színház v januári 1996 a vlani mal 500. reprízu.

Ako zdôraznil o myšlienke hry Moravetz, kým v literárnom origináli sa čitateľ dostane do džungle, v muzikáli "džungľa prichádza do mesta". Napriek satirickému podtextu je celé predstavenie postavené - ako sa na muzikál patrí - na zábave, hudbe, tanci a speve. Pre divákov, neovládajúcich maďarčinu, budú slovenské titulky.

Keďže Thália nemá vlastné divadelné dielne, pomohli jej pri vyhotovení náročných kostýmov v košickom Štátnom divadle, scénu vyrobili v Prešove. Kolár informoval, že predstavenie bude v rekonštruovaných priestoroch. Divadelnú sálu i foyer Thálie obnovili po 36 rokoch nákladom približne 6,3 milióna korún.


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/