(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovateľ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: info@cassovia.sk tel. 0905 942 606
Košický výtvarník Andy Gore sa predstavuje novou výstavou
@ Kultúra -> Výtvarné umenie     Jan 25 2006 - 09:42 GMT
Príjemný pocit tepla a pokoja okorenený štipkou neoceniteľnej pozitívnej energie zaplaví v týchto dňoch všetkých návštevníkov galérie Veritas na Dominikánskom námestí. Až do začiatku februára tu totiž svoje diela vystavuje košický výtvarník Andy Gore, ktorého meno je v kruhoch umeleckých „duší“ so vzťahom k výtvarníctvu často skloňované.

Výstava „Obrazy“ posúva vo vnímateľovej mysli do popredia otázky filozofického charakteru, prenáša ho do sveta symbolov, mýtov a legiend. Autorovi nie je cudzia ani ezoterika či netradičné zaznamenávanie kauzálnych vzťahov okolo nás.

Okrem diel sálajúcich hlbokou dávkou duchovna si návštevník na výstave nájde i príjemné stvárnenia útulných košických zákutí a nesporne ho zaujme i najnovší cyklus obrazov. „Niektoré z najnovších malieb sú také čerstvé, že ešte trošku lepia. Najnovšiu sériu Korene som dokončoval na poslednú chvíľu aj medzi sviatkami,“ prezradil A. Gore. Na trinástich najnovších dielach si každý nájde svoje vysvetlenie mnohovýznamového symbolu, aký korene určite predstavujú.

Známy košický výtvarník, ktorý na sklonku roka absolvoval i niekoľko samostatných autorských výstav v zahraničí (Poľsko, Maďarsko), svoje dlhoročné skúsenosti s láskou a veľkým zanietením odovzdáva začínajúcim umelcom i neprofesionálnym autorom v celom Košickom samosprávnom kraji. Dlhoročne pôsobí ako metodik pre neprofesionálnu výtvarnú tvorbu a tradičné remeslá v Krajskom osvetovom stredisku v Košiciach. To, že sa popri svojej nielen časovo náročnej práci stíha venovať i vlastnej tvorbe, je hodné obdivu.

Na dielach A. Goreho, ešte pred ich dôkladnejším precítením, vás v prvom rade zaujme ich nádherná teplá farebnosť. Nájdete ju na každom obraze. „Priznám sa, že je to zámer. Aj keď bežný pozorovateľ nemá vzťah k symbolike, moje diela ho oslovia aspoň farebnosťou a odnesie si v duši príjemný pocit.

Pokiaľ túžite zrelaxovať, oddať sa možno trošku meditácii či len si odniesť hlboký umelecký zážitok, aktuálna výstava A. Goreho je pre vás to pravé.

Andrea NITKULINCOVÁ


(c) Cassovia.Sk / https://www.cassovia.sk/